| shyva17 a întrebat:

Cutia de viteze automata sau Cutia de viteze manuala? Dragii mei cand ii aud pe unii soferi ca cutia automata e pentru fraieri sau pentru cei nepriceputi eu ma enervez.Sau zic multe alte chestii nasoale de genul asta.Eu chiar m-am saturat sa ma vad prin Bucuresti,Iasi, Cluj orasele in care circul de obicei cozile facute la stop sau la cedeaza trecerea. Unii prefera sa mestece in mamaliga cu tona.Nu cutie semiautomata.Mai bine imi iau cutie manuala decat semi automata...Eu prefer pe cea automata.Cea manuala as prefera-o doar pe autostrada. Dragii mei internauti sau soferi voi ce preferati? Si ce parere aveti despre cutia automata si de astia care spun nasoale despre ea.

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Eu unul prefer cutia manuala, e o chestie de principii, nu am nici o parere despre cei ce conduc masini cu cutie automata, e alegerea lor, isi cheltuie banii cum simt ei de cuviinta. happy Nu le conduc eu masina, asa ca nu trebuie sa am o parere despre ei.

| shyva17 explică (pentru Minks):

Fiecare dupa preferinte si dupa obisnuinta cand conduc masina cu cutie manuala doar nu m-am lasat de tot de ea imi faceam o obisnuita corecta ma uitam mai des in bord ca turatia sa fie corecta sa nu tin prea mult motorul in presiune cu o turatie mica....sau cand schimbam vitezele ma uitam la turometru sa nu o turez prea tare dar erau unele momente prin orase in care greseam schimbarea din viteza superioare in cea inferioara cateodata dadeam a 3 in loc de 4 sau a doua in loc 3 in timp ce automata e mai relaxanta da na unii zic ca e prea scumpa dar na finetea e scumpa daca aveam alt job si nu sofer la top curier preferam manuala dar cand trebuie sa fac gramada de kilometri pe zi mergi prin o gramada de orase adopti si o varianta mai relaxanta sau astia care conduc camioane tiruri mari aproape toate au cutie automata

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E faina dar costisitoare cand intra la reparatii, automata ar trebui sa fie doar la camioane si autobuze pentru ca acolo se schimba mult si incepatorii nu se pricep asa bine pana cand nu sunt invatati de unul cu experienta.

| shyva17 explică (pentru mgtow):

Sunt sofer la top curier, si fac o gramada de kilometri pe zi...conduc un sprinter

| shyva17 explică (pentru mgtow):

Da e un pic mai scumpa. corect zici.dar asa e peste tot ...finetea si luxul e mai scumpa...

| mgtow a răspuns (pentru shyva17):

Si pe autotren e bine manualul sa nu piarda notiunea soferiei dar la cat baga soferul pe drumuri zile si nopti merita automata, cert e ca unele capuri au semiautomata, o sa intru si eu curand in lumea soferilor pe autotren si na... la inceput o sa prind pe varianta manuala apoi daca cade una automata sau hidramata mai bine.

| 0rlando a răspuns:

În afară de faptul că automata este ceva mai scumpă de reparat, este mult mai bună decât cea manuală.
Tehnologia pentru cutiile automate a evoluat mult în ultima vreme și a depășit-o pe cea manuală. Nici măcar la curse nu se mai folosește cea manuală.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In oras automata, in afara manuala happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manuala rezista mai mult. Noi nu avem tara / joburi pentru cutii automate / semi. Pot spune ca imi place semi, dar la peste 170 Cp cu ESP cuplat, altfel e grav.

| ovidiu8msn a răspuns:

Manuala. Eu urasc si servo directia. Este foarte enervanta si in plus nu prea,, simti '' drumul. Imi face mult mai multa placere sa conduc dacia 1310 decat masina cealalta cu servo.

| sodobar a răspuns:

Cu cea automata e naspa in depasire si automat consuma mai mult ca se tureaza.

| shyva17 explică (pentru sodobar):

Nu e chiar cum zici tu.o poti regla la o anumite turatii.A mea e reglata sa schimbe la 2500... 2600
... poti sa o reglezi sa schimbe si la 3500 daca vrei

| OSC a răspuns:

Manuala...nu ma vad in postura de a conduce o masina automana.