| MaxiValau a întrebat:

Daca am platit rovinieta pentru fosta masina, iar acum am alta, cu acelasi nr de inmatriculare, pot sa folosesc rovinieta de la cealalta masina sa trebuie sa-mi fac alta?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Are dreaptate militianul fiindca acea lege era valabila al rovinietele vechi, care aveau pe ele seria de sasiu si asa mai departe. Cele electronice sunt valabile/numarul de imatriculare si se pot folosii foarte frumos si pe masina noua dar cu aceleasi numere. Nu ai absolut nici o problema, doar sa fie pe acelasi nume cumparata si cea veche si actuala masina in caz ca te verifica sa fie pe numele tau, si daca numerele sunt identice este ok!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti s-o folosesti. Numai bine!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Conform Ord 769/2010 rovigneta se incheie pe elementele de identificare a atovehiculelor. Daca va uitati pe vechea rovigneta sunt trecute datele celeilate masini, inclusiv seria de sasiu. Prin urmare, vechea rovigneta NU mai este valabila si trebuie sa va procurati o alta.

| MaxiValau explică:

Dupa cum zice legea pe care mi-a dat-o "ASIGURATORUL", nu am voie, dar am fost la benzinarie si la un politist rutier care dirija circulatia, care mi-a zis ca se poate folosi si cea veche, dar nu este sigursad. La fel au zis si la benzinarie

| Marian_Andrei_1962 a răspuns:

Cred ca se poate doar este numele meu si numerele aceleasi....cum dracu daca am 7 luni platite sa pierd banii...