| Nimeni10 a întrebat:

Dacă folosesc preventiv wd-40 sa îndepărtez rugina de pe mașina, o sa mai am probleme?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

WD-40 e o soluție minune, dar nici chiar așa...

| mgtow a răspuns (pentru regis):

Se poate aplica grund peste rugina? Eu nu cred asa ceva cum zice bula

| regis a răspuns (pentru mgtow):

Exista grunduri speciale "direct pe rugina", îmi scăpa acum numele celui mai cunoscut dintre ele. Intr-adevar, acel grund reacționează chimic cu rugina, rezultând o substanță de culoare cenușie, cu proprietăți apropiate de ale metalului. La fel se întâmpla si cu vopselele de genul celei de la Oskar-direct pe rugina, probabil un tip de 3 in 1 la care se referea Bula.
In privința aplicabilității acestora la mașină, daca prin unele locuri mai ferite ar merge, pe partea vizibilă a caroseriei eu nu as face asemenea țigănii.

PS: mi-am amintit, Kelfos se cheama grundul minune. Probabil sunt si multe altele, dar asta e mai cunoscut.

| Nimeni10 explică (pentru regis):

Mersi mult, e toxica?

| mgtow a răspuns (pentru regis):

Sub masina e perfecta da aplicat. E multa umezeala pe la mine dar e bine pregatita masina pentru situatii umede am luat-o din Londra asa ca germanul a pregatito special pentru GB stiind cata ploaie trage acolo si are un strat bun anticoroziv

| mgtow a răspuns:

Nu cred ca merge. Rugina se da jos cu flexul sau inlocuirea piesei afectate.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi solutie anti-rugina (fosfatare) peste care aplici stratul de grund si vopseaua sau folosesti grund 2 in 1 sau vopsea 3 in 1, acoperit ulterior cu vopseaua finala.
Solutia "minune" face un strat protector chiar din rugina, care nu se va mai deteriora (rugini) de la apa.