| nicusor222 a întrebat:

Am o masina 2012 diesel si vreau sa imi explice si mie cineva daca fac bine ceea ce fac.
Eu cand fac schimbul de ulei la masina imi place sa schimb marcile de uleiuri. Bag exact ce scrie in carte doar ca schimb marca. Ex: daca acum am bagat Motul data viitoare bag RAVENOL. Fac bine ceea ce fac sau nu e bine sa schimb asa uleiurile si trebuie sa tin de un singur ulei. Dau fundita pentru raspuns frumos.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Teoretic un ulei cu aceleasi specificatii ar trebui sa fie identic sau macar similar. Metoda constructorul de masini e ca testeaza mai multe tipuri si producatori de ulei pe lunga perioada de 4-6 ani cat se fac teste pe cateva zeci de masini in Alaska, In Sahara etc pana e scoasa pe piata. Constructorul recomanda inclusiv producatorul de obicei in cartea tehnica. In experienta mea de sofer si mecanic eu de ex am constatat ca la Dacia 1300 cand au aparut uleiuri straine Castrol era un rahat si era mai bun uleiul romanesc.