| Ro731 a întrebat:

Bună seara, TPU, am și eu o întrebare. Am un Golf 4 1.4 și urmează să-i fac schimbul de ulei. Ideea este că nu am cartea mașinii, iar pe internet nu scrie exact ce uleiuri ar fi compatibile. Fostul proprietar i-a băgat 10W-40 că așa i-a sugerat mecanicul(iar mașina a mâncat destul de mult ulei), însă eu, la primul meu schimb(care este și ultimul al mașinii) am băgat Ravenol VST USVO 5W-40 și mi s-a părut ok, mâncând cam 500ml-1 litru de ulei într-un an/cam 7000 de kilometrii. Voiam să vă întreb dacă ar fi ok să-i bag 5W-30 de la Ravenol, mai exact Ravenol VMP USVO, deoarece pe configuratorul firmei Ravenol scrie că este ok uleiul pentru Golf 4, însă mi-e frică pentru că fiind mai subțire, se poate ca mașina să mănânce mai mult ulei.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Apai ce ai putea face e sa incerci fiindca teoretic nu ai ce sa strici fiindca e aprobat de catre VW. Daca consuma tot 500ML pastreaza VMP USVO, daca in schimb iti consuma 2L atunci intoarcete la VST.

3 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Teoretic ar trebui sa il accepte si pe acela. Eu de ala am dar pe 2.0 TDI CR. Personal as ramane la VST USVO daca zici ca a consumat doar 1L la schimb.

| Ro731 explică (pentru ClaudiuM1997):

Aș fi vrut să-l schimb pentru că am înțeles că este mai bună și mai nouă tehnologia pe cel VMP USVO.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Ro731):

Apai ce ai putea face e sa incerci fiindca teoretic nu ai ce sa strici fiindca e aprobat de catre VW. Daca consuma tot 500ML pastreaza VMP USVO, daca in schimb iti consuma 2L atunci intoarcete la VST.

| Denila123 a răspuns:

Intra pe grup nostru pe faceboc
grup golf