| nicusor222 a întrebat:

Am o masina din 2012 diesel și eu am obiceiul sa testez uleiurile. Norma de ulei bag ce scrie în carte doar ca schimb marca de ulei.
Exemplu - dacă acum am băgat Motul data viitoare voi baga RAVENOL și așa mai departe. Schimbul la 15.000 km. Cineva a spus ca nu fac bine dacă schimb uleiurile așa și nu țin de unul happy deoarece se învață metalul cu acel fel de ulei. Este adevărat? Și ce ulei recomandați 5w30 pentru Ford sa tina 15.000 km. Nu contează prețul. Doresc cv sa nu fie contrafăcut.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Am probat si eu o gramada de uleiuri.
Acum folosesc Divinol syntolight dpf 5w30.Sunt la al treilea schimb.Producatorul recomanda schimb la 30.000 eu il schimb la 15.000.Cica ar fi long life.
Il folosesc atat la diesel cat si la benzina.Nu consuma intre schimburi mai mult de 100ml fara de Castrol 1.5L sau Mobil One 0, 7L.
Iar Divinol este una dintre cele mai vechi rafinarii din Germania, pe bidon scrie clar made in Germany si este sigilat de doua ori.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cel mai bun ulei este Mobil1 apoi castrol si restul lumii.Pt mamsina ta pui ulei de care spune fabricantu, vezi in cartea masinii, sau gasesti tu o carte de la masina aia pe net sau ceva poze unde iti arata.Mobil 1 au scos mai recent un ulei il schimbi odata pe an sau la 20 de mii de mile.Au si de 15 mii de mile atat ei cat si castrol.Scrie pe bidon chestia asta cel putin unde sunt eu asa este.In RO nu stiu in ce bidoane vin dar cred ca e la fel.Ala del schimbi la an nu stiu de merita, pentru ca e ceva mai scump decat alantu de 15 mii de mile, iar 15 mii de mile vine 24 mii de km. Uleiu depinde cine il face normal, nu poti compara uleiul de la mobil1 cu Motul sau ce mai bagi tu laughing. Bidoanele de ulei trebuie sa fie sigilate, deci cumperi mobil1 sau castrol doara daca is sigilate de la fabrica.

| Baszoo a răspuns:

Salut,
In legatura cu faza ca se invata metalul cu uleiul e o prostie.
Eu la masini pun ulei Castrol Magnatec 5w40 comandat din Germania la butoias de tabla de 60L are sigiliu de fabricatie si e mult mai diferit fata de asta din Romania care astia il inmultesc cu ulei T90 laughing.