| username12991 a întrebat:

Pot afla un număr de înmatriculare (întreg) dacă am toate cifrele/literele în afară de ultima, modelul mașinii și culoarea? (ex. eu am B00XX și mașina este un vw golf 5)
Până la urmă care sunt șansele ca din 31 de mașini măcar două să fie exact același model și să aibă aceași culoare?
Mulțumesc! Și pentru cei interesați, da

Răspuns Câştigător
| moshulica a răspuns:

Politia poate afla cu certitudine numarul intreg, printr-o simpla interogare a bazei de date. Nu sunt 31 de posibilitati ci 26 parca, din care multe variante nici macar nu sunt atribuite. Daca ai avea acces la baza de date, ai putea afla si tu numarul intreg si toate informatiile referitoare la proprietarul actual si chiar la istoricul masinii.

| username12991 explică (pentru moshulica):

Asta era clar, dar ceva care nu include poliția nu este?

| moshulica a răspuns (pentru username12991):

Nu am auzit ca la acea baza de date sa aiba acces si alta institutie. E totusi posibil ca la organele fiscale locale sa existe niste informatii care ii intereseaza pe ei (nume proprietar, domiciliu, nr. de inmatriculare, capacitate cilindrica, clasa de emisie, anul primei inmatriculari). Normal ca si acea baza de date poate fi interogata. Partea proasta este ca ar trebui sa iei administratiile fiscale la rand, din sector in sector (in Bucuresti).
Cred ca eu as putea rezolva o asemenea problema dar nu am certitudinea ca interesul tau este unul tocmai ortodox. Deci, iti urez succes!