| alex5667 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de scoala de soferi. Deci eu fac 18 ani in iulie pe 2, am inteles ca poti sa te inscrii cu 3 luni inainte credeti ca ma pot inscrie pe 2 aprilie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, conform cu prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti inscrie chiar inainte cu ceva de 2 aprilie, avand in vedere ca la inceput vei face teorie.

| alex5667 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar ma pot inscrie mai devreme de 2 aprilie in cazul in care sunt mai mult de 3 luni?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alex5667):

Da, conform cu prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."