| passarisMB a întrebat:

Salut.as dori o parere argumentata de la cunoscatori: ce ati alege intre vw polo 1.9 SDI, skoda fabia break 1.4 16v si vw golf4 1.4

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde in ce stare sunt masinile alea. teoretic golful e dintr o clasa superioara fata de polo si fabia, insa nu ai zis despre ce an de fabricatie e vorba, nr de km samd.

| suntserios a răspuns (pentru passarisMB):

Eu nu mi as lua FIAT nici batut mai ales unul atat de vechi. Nu am auzit niciodata nimic de bine de fiat uri

symbolul ca si confort e sub golf si seat in orice caz

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici una.
Polo 1.9 e o risipa, platesti taxe de limuzina, si mergi cu o cutiuta.
Celelalte doua au o parodie de motor, mai bine scot 1310-le de la naftalina decat sa dau banii pe asa ceva.
O alegere normala ar fi Polo/Ibiza 1.0 mpi, Fabia 1.4 8v sau Fabia/Polo 1.4 TDI.
Sau Golf 4 1.9 TDI/SDI. Dar daca vrei motor atat de mare, mai bine iei Passat b5 1.9 TDI, ca abia asta e masina.

| passarisMB explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar despre astea ce spui? bugetul e de 2500€
...72Tq4.html
...75wKQ.html
www.olx.ro/oferta/seat-toledo-ID7308I.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru passarisMB):

As alege stilo, pentru ca am o parere buna despre Fiat, si chiar mi-a zis recent un prieten, mecanic foarte bun (lucreaza in Franta momentan, deci nu e orice novice), ca sunt foarte reusite "stilourile" astea.
Clio e cam 'seaca' la confort, practic e cam aceeasi treaba ca si cu Loganul, iar Seatul cred ca e destul de obosit la pretul ala.
Fii atent si de situatia actelor, ca la noi in Romania e scump capitolul asta:
-Fiatul trebuie inmatriculat de la 0, iar asta costa peste 1000lei
-Seatul nu cred ca are timbrul de mediu achitat, deci merita cumparat doar cu contract de comodat
-Clio e singurul care poate fi transcris pe numele tau, iar taxele sunt undeva pe la 200-300 de lei + costul RCA-ului pe numele tau, si al rovinietei.

| StanciuMihai a răspuns:

Vw golf 41.4