| sstark1 a întrebat:

As vrea sa imi iau o masina in jur de 3000 E, cu un consum redus si usor de intretinut, eu m-am orientat spre un ford focus, dar astept si alte pareri. Mentionez ca va fi prima masina.
Merci!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un skoda fabia sau audi, pe benzina sa nu faca urat cand vine iarna.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Recomand Opel Astra G 1.2-1.4 sau 1.6 pe benzina sau 1.7 DTI diesel, sau ceva din gama Renault pe benzina: Megane 2 1.6-1.8, Dacia Logan 1.4-1.6, Clio II 1.2
Ford Focus recomand motorizarea 1.8 TDDI, e foarte reusita.

| cristimihailov a răspuns:

Salut, eu ti-ar recomanda Logan.
Este usor de intretinut, iar diferenta de consum fata de alta masina nu se merita in diferenta de pret.
Practic daca gasesti un logan la 2000 de euro, diferenta de consum sa zicem ca este de 1L/2L pe suta. Fa si tu un calcul cat ar costa benzina/motorina pe care o salvezi prin pret...

In plus daca stai sa te gandesti ca si costurile pieselor de schimb sunt mult mai reduse...

Incepi sa intelegi de ce loganul este smecher.

| MariusF23 a răspuns:

Ford Focus 1 e ok, 1.4. Variante alternative ar fi Renault Clio 2 1.4 16V, Opel Astra G 1.4, Peugeot 207 sau 307, cu multe variante de motoare.

| Florian20405 a răspuns:

Salut,un focus 2001 1.4 sau 1.6 este in jur de 800-1300E in Germania.
Daca esti incepator recomand un diesel, deoarece are cuplu bun.
Ca si masina(nu pentru incepator parerea mea) in jur de 3000E ar fi Skoda Fabia 1.9 TDI 101 cp sau 131cp 6 trepte elegance, 131 cp la pretu de 3000 nu prea gasesti dar si 101 cp e excelent,dar dupa mine masina asta e pacat sa fie asa de inceput, e prea buna... big grin
Alte variante mai bune decat fabia bineinteles ar fi golf, octavia, leon, toledo diesel sau benzina peste 1.4 big grin
Dar pentru tine iti recomand cel mai bine un focus sau mondeo diesel datorita faptului ca, consumul este unul mic si intretinerea e chiar mica. big grin
Bafta!

| Tw1sTer a răspuns:

Opel astra g 1.7 DTI, Vw golf 4 1.9 tdi, Vw polo

| lorena4u a răspuns:

Parerea mea este ca motorul 1.9 tdi ALH de 90 CP este cel mai reusit din toate punctele de vedere. Consumul sub nici o forma nu poate fi contestat, este cel mai mic, undeva la 6.5l in oras si 4.5-5 afara. Am avut 2 astfel de masini, o skoda si un golf 4 si am fost extrem de multumita. Am avut si un Polo 1.4 16V si vreau sa iti spun ca mai putin de 9-10 l nu lua in oras iar afara 7-8 l. Daca mai pui la socoteala faptul ca la motorina mai gasesti "rezerve" si o iei mai ieftin, dar si fara sa iei acest aspect in calcul esti mai castigat. Eu sincer am fost total dezamagita de benzinare si nu m-as mai intoarce vreodata la unul. Eu zic sa mai citesti pareri pe forumuri despre tema diesel sau benzina sa vezi parerile.