| ssprd a întrebat:

Salut, tocmai ce mi-am luat niste led-uri pentru faza lunga (da stiu nu este legal dar nu asta este discutia) led-urile sunt H9, problema este in felul urmator a trebuit sa le scot racitoarele din capat pentru ca altfel nu aveau efectiv loc in far, ele functioneaza dar vreau sa stiu daca imi poate dauna cu ceva daca le folosesc fara racitoare?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Led-urile sunt semiconductoare.
Semiconductoarele, daca se incalzesc prea tare, se ard.
Nu degeaba se pun radiatoare pe Led-uri de putere, tranzistoare sau procesoare, unde se produce temperatura mare din cauza curentului mare, consumat.

| Stef45 a răspuns:

In mod normal racitorul e atunci cand se supraincalzeste becul sa ii pastreze o temperatura optima de functionare.Vezi sa nu se topeasca ceva pe acolo.Si incearca sa iei becuri pentru masina ta, ca sigur gasesti becuri la performantele pe care le doresti.