| OpelProblem a întrebat:

care e diferenta dintre tractiune QUATTRO si cea XDrive?
Stiu ca la amandoua trag toate cele 4 roti, dar care e diferenta dintre cele doua?

Răspuns Câştigător
| EddyLotuPeper a răspuns:

Cuplajul Haldex permite, la tracţiunea integrală Quattro, o distribuţie variabilă a forţei de propulsie între axa din faţă şi axa din spate. Acesta asigură şi eficienţa sistemelor electronice, precum sistemul anti-blocare, sistemul de control al tracţiunii sau sistemul de blocare electronică a diferenţialului. Prin intermediul unui computer sunt luate în calcul, în mod suplimentar, informaţiile obţinute pe parcursul operaţiunilor de reglare. Sarcina sistemului computerizat este reprezentată de compensarea, suplimentar faţă de alunecare şi de diferenţele de turaţie astfel rezultate între axe, şi a altor elemente de reglare, de exemplu stări specifice dinamicii de rulare sau cuplurilor motoare. Astfel se îmbunătăţeşte interacţiunea cu sistemul anti-blocare/sistemul de control al tracţiunii sau cu sistemul de blocare electronică a diferenţialului, fiind obţinută o repartizare superioară a forţelor de propulsie din punct de vedere al stabilităţii de rulare şi al siguranţei.
La Haldex raportul este de 95 fata si 5 spate in conditii normale si isi poate transfera puterea doar 50:50 intre axe.Toate masinile Audi cu motoarele longitudinale au torsen iar Haldexul e pe cele cu motoare transversale
La Xdrive raportul este de 35 fata si 65 spate si isi poate transfera puterea de 100 % doar pe o axa, nu pe o roata cum a spus un coleg mai sus

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aceeasi care e si diferenta in BMW si Audi, sunt producatori diferiti si isi numesc produsele diferit

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cauta pe Google xdrive vs quattro, si ai de vizionat pentru urmatorii 10 ani.
https://www.youtube.com/watch?v=IMfUrS98Kbk

| tom190 a răspuns:

Gresit, stiu ca stii care e diferenta dintre un diferential convetional si unul torsen, dar quatro si xdrive sunt denumiri specifice marcii de masini, precum 4matic e la mercedes, quatro la audi, xdrive la bmw, 4motion la VW si asa mai departe,
Putem avea acelasi diferential pe 4 marci diferite si se vor numi diferit