| AqCoX a întrebat:

Stie cineva cam cat ar costa o vopsire totala la un logan 1.6? Culoare : negru lucios

Răspuns Câştigător
| MOvidiu a răspuns:

Salut,depinde unde o vopsesti..la o vopsitorie profesionala la cuptor preturile variaza intre 250-300ron/element.dar.daca o vopsesti integral pretul scade cu mult. ajunge undeva la 2500ron.O zi buna...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MOvidiu):

Nu o vopsesti nicaieri "la cuptor" cu 2500ron, decat daca e vara, iar 'cuptorul' e folosit doar la vopsire, nu si la uscare.
Vopseaua dupa cod ajunge la 700-800 lei pentru o vopsire integrala, la care se mai adauga grundul, abrazivele. La un ciclu complet vopsire-uscare, o cabina de vopsit moderna consuma 40l de motorina + ceva peste 10kW/ora.
Fa tu calculele.
Manopera ar trebui sa iasa undeva la 14 ore X 45 lei X 2 angajati.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceva profi pe la 1000 euro

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De la 1500 lei la un 'atelier de coltul blocului', de la 1000e intr-un service autorizat.
Vopsitoria la 1000e are in plus:
-garantie
-respecta 100% culoarea de fabrica.
Eu am invatat meseria in service-uri de astea "de la 1000e in sus", iar acum lucrez "la coltul blocului". Consider ca fac treaba mai buna la 2000lei, ca fac dupa capul meu, nu dupa ordinele unui sef cu specializare in motoare cu ardere interna si nici o calificare in vopsitorie...