| Razvanktz a întrebat:

Vreau să achiziționeze un vehicul și vreau să știu cum sta treaba cu fiscalul până la scoaterea de numere.
Vreau să știu cât mă costă să scot contractul de vânzare cumpărare sa fie pe numele meu (mașina sa fie deja înscrisă pe România).
Și ce costuri mai întâmpin până să scot numerele de preferință?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| aicaramba a răspuns:

Salut!
Daca masina este inscrisa pe RO, actul de vanzare-cumparare nu costa nimic, gasesti exemplare si pe internet. Duca completarea actului de vc, proprietarul masini trebuie sa mearga la primaria unde este masina inregistrata pentru a lua fiscal(fara fiscal sa nu o cumperi, nu o poti inmatricula), apoi tu iti faci porgramare la numere, dar pana atunci poti merge cu masina daca proprietarul este de acord si nu o radiaza, adica sa-ti ia nr de pe masina. Nr de preferinta si taxa sunt aproape 100 ron si iti ies in 3 zile de la depunerea dosarului de inmatriculare. Mai este nevoie sa o inregistrezi la fisc la tine inainte de a merge la numere, ai nevoie de o stampila pe contract de vc

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa faci contractul nu te costa nimic.
Fiscalul il scoate vanzatorul nu tu.