| Illyes_Norbert_1994 a întrebat:

Salutare. Am și eu o nelămurire cu privire la motorizarea 1.4 tsi 160 cp (cod motor cavd) de pe scirocco. M-am decis să achiziționez acest model, am și găsit una din 2008, dar am auzit multe păreri negative cum ca ar fi un motor"născut" cu probleme grave. Mașina a avut un singur proprietar, la 70k km i s-a dus motorul(probleme la pistoane din câte mi a dat de înțeles). Noul motor a fost înlocuit pe garanție în 30.11. 2012( în urma unei notificări) iar acum are 50k km.
Acest motor este tot 1.4 cadv, dar posesorul spune ca versiunea este una nouă, lipsită de problemele celei anterioare. Este adevarat? Cât de fiabil este? Va rog să îmi scrie cine se pricepe pe chat. Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Proprietarul iti spune ca e "alta versiune", cand codul e acelasi. Tu chiar crezi?
Eu nu m-as incurca in veci cu o prostie produsa de Volkswagen. Daca vechiul motor si-a dat duhul la 70k, si proprietarul vrea s-o vanda inainte sa se strice iar... Cat de credul trebuie sa fii, sa o cumperi?
Ia-ti ceva de la Renault, Opel, Ford... Astia inca fac masini, pe cand VAG face subiecte pentru jurnalisti.
http://www.autolatest.ro/......4-tsi-2014