| mihai567 a întrebat:

Salutare la toti. Am o problema URGENTA. Am un Peugeot 206, din 2000. In aceasta seara, plecand de la servici, era putina gheata pe jos si am pus o frana mai brusca; Dintr-o data schimbatorul de viteze a devenit ca si rupt, abia mai reusesc sa il bag in viteza, abia am ajuns acasa..se duce stanga dreapta, sus-jos liber si mult.iar daca incerc sa bag viteza intra foarte greu, parca e blocat; maine o sa ajung la mecanic. A mai patit cineva? aveti idee ce ar putea fii?

Răspuns Câştigător
| ginoeugen23 a răspuns:

S-a intamplat ceva la schimbator... e ceva din timonerie... am avut o problema la un opel astra, a fost putin inghetat si s-a rupt ceva. nu iti fa pbl de cutie, ulei si altele. daca se strica cutia, acolo ramaneai cu masina

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Părerea mea este că s-a rupt suportul cutiei de viteze cel de cauciuc şi dă voie la căutătorul de la manetă să se plimbe aiurea.trebuie mers la un mecanic să-l înlocuiască!

| SerafimHD a răspuns:

Ar trebui sa o bagi in service deoarece banuiesc ca este o problema la bujii dar te rog nu lua asta ca fiind valabil! Nu pot vedea ce este in motorul tau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SerafimHD):

laughing omul zice clar ca are probleme la cutie si tu incepi sa vb de bujii? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru SerafimHD):

Tin sa te contrazic. Sigur de vina e casetofonul.

| FPI a răspuns (pentru SerafimHD):

Nu stii tu 100% sunt ceasurile de bord vinovate sau cine stie poate scaunul sforeruluilaughing

| ginoeugen23 a răspuns (pentru SerafimHD):

Bai omule? ce treaba are bujia cu schimbatorul?/
ma mir ca nu i.ai spus sa verifice becul din cutielaughing)

| aLeXsNs a răspuns:

Salut mie nu mi-s-a intamplat la un prieten care am fost cu el in masina, la fel a patit, Avem o viteza de 70 km/h si a bruscat sa nu da-m peste un caine, Dar dupa aproape ca masina nu mai mergea abia mai intra in viteza si rotile erau deplasate asta s-a intamplat asa. Tu odata ce ai apasat frana ai dat drumul la ambreaj si schimbatorul a patit ceva pentru ca aveai ceva viteza si a bruscat in cutie, trebuie sa te duci la mecanic, Si cu rotile cand ai dat brusc s-a miscat bratul si cu capatul de planetara din cutie care asigura transmisia la roti, Cred ca asa s-a intrmplat. Ca sa o faci iti ia in jur de 200 si cu ceva ulei. Pentru ca s-a deplasat si uleiul curge sigur. Poti sa te duci sa te uiti si raspunzi la raspunsul meu!

| Ciprian007 a răspuns:

Eu nu am patit, dar tata da. Cred ca atunci cand ai pus frana ori nu ai apasar bine ambreajul ori e ceva desurubat.Probabil ca ti s-au desprins ceva suruburi care fac parte din schimbator, se poate si asta.

| adytza1998 a răspuns:

Poate s-a rupt tamoponul de la cutie