| Anonimaaaxgar a întrebat:

Vă rog să mă ajutați cu un lucru și anume: vreau să îmi iau o mașină și nu găsesc sigur cât e prețul sad. Mașina pe care o doresc eu e BMW M3 Diesel, să aibă capacitatea cilindrică de 3000 cmc, tracțiune spate, cutie de viteze manuală dacă se poate pe 7 trepte și să fie un BMW din acela care are viteza maximă de 330 km/h. Poate ca mașina pe care o doresc să fie alt model nu neapărat M3 dar vreau să corespundă neapărat cerințelor menționate. Vă rog frumos să îmi spuneți un model BMW care îndeplinește simultan condițiile și cel mai important, prețul. Vreau mașină nouă, din fabrică luată nu second hand.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu imi amintesc sa se fi scos M3 pe diesel, dar nu este imposbil ca cineva sa nu-si fi facut vreun swamp.
Eu sunt printre primii care au condus un M3 in Elvetia, este filmulet pe yotube de ceva ani dar nu il pun.
Este vorba despre M3 e46
Eu unul nu am auzit de M3 pe motorina pana acum, dar ce stiu eu.
Sigur ai mancat ceva astazi?
Nu de alta dar un m3 este peste 80.000 de euro, eu am dat 40.000 de euro acum multi ani pe un m3 e46 dar adevarat ca era 2 in RO.
Acum exista o varietate de modele care ajung la 300+ km/h dar toate din fabrica sunt limitate la 250 km/h la bmw deci pot banui ca modelele noi de la bmw care trec de 300 km/h fara modificari sunt : M3, M4, M5 si M6.
Nu cred dar nu este posibil ca M2 (coupe) sau M140i sa atinga 330 km/h dar noul M5 si M6 le vad in stare.
Cine are bani nu se lauda aici merge la reprezentanta bmw cere detalii si face comanda.
Apropo eu vreau sa imi iau Aston Martin Rapide AMR, o fi bun fuge? dar eu vreau sa fie doar pe diesel nu de alta dar la motor de peste 5000 cm3 nu-mi permit sa bag benzina CO100

| NeaNicu78 a răspuns (pentru Simpatic):

Au ăștia de la BMW M super10 ii motorul ăla pe benzina cu gpl cu putere eoliana diesel pe electric cu tracțiune integrală pe fata?

| Simpatic a răspuns (pentru NeaNicu78):

Nu stiu ce aberatie ai spus acolo, seria M de la BMW vine de la Motorsport. toate masinile M2, M3, M4, M5, M6 sunt turbo benzina, a nu se confund cu M packet care poate avea orice rasnita diesel cu motor 1.6 L

| NeaNicu78 a răspuns (pentru Simpatic):

Era o glumă, ia-o ca atare?

suntserios
| suntserios a răspuns:

M3 diesel NOU nu se mai fabrica
Nu am auzit de cutie manuala în 7 trepte
Și cred ca întrebarea e totuși la mișto

| Țoglă a răspuns:

Îți recomand să nu cumperi o mașină cu capacitate cilindrică mai mare de 2 litri. Nu ai nevoie și sunt costuri extrem de ridicate pentru așa ceva(consum, impozit, întreținere, cost de marcă etc).

Dacă vrei mașină nouă, ia-ți ceva mai "eco" și nu neapărat de la giganții auto din afară. Un duster, citroen, mazda etc ar fi o alegere.

Dacă vrei să sune fain când turezi motorul, sunt fluierașe care se pun pe tobă pentru așa ceva.

| User23434 a răspuns:

Daca ai bani, imposibil sa nu gasesti. Daca tot iti permiti ai putea sa faci un tuning de ala blanaua la un E30 happy