| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si ceva si vreau sa ma vopsesc bruneta. Ce credeti la varsta asta? Stiu ca poate o sa spuneti ca-mi deterioreaza parul, dar simt ca vreau o schimbare, sunt prea monotona.
Incerc sa-mi ingrijesc parul pe cat posibil, sa-l tund mai des, sa folosesc masti naturale, balsam.

6 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Nu păţeşti nimic. O singură vopsire nu dăunează mult părului. Ai grijă ca nuanţa naturală a părului tău să fie cât de cât aproape de brunet, altfel o să trebuiască să te vopseşti mereu. Eu mă vopsesc de la 14 ani în toate culorile posibile (de la roz deschis până la albastru, verde) şi părul meu nu arată aşa rău. Poate pentru că şi eu îl îngrijesc destul de mult.
Îţi recomand un negru albăstrui. Negrul clasic e cam ciudat. Sau poţi încerca un roşcat închis de tot, aproape negru, dar să se vadă cât de cât reflexiile.

| mixxjim a răspuns:

Mai bine apuca-te se inveti chineza, sau japoneza, sau araba, ai sa vezi cum te schimbi fundamnetal dintr-o data, siin fata ta, si a prietenilor, colegilor, a tuturor cunsocutilor happy degeaba-ti schimbi culoarea parului, dupa o saptamana, maxim doua, cand o sa te obisnuiesti cu el iar o sa vrei o schimbare si iar o sa ti se para ca esti monotona. dar cate fete romance de varsta ta stiu chineza sau japoneza? big grin ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spre surprinderea mea si venind sa contrazica mitul conform caruia ti se degradeaza parul - o prietena s-a vopsit, iar cand am pus mana in parul ei - wow, era foarte matasos, fin chiar.
Nu ma asteptam sa fie asa. Oricum, daca te hotarasti sa te faci bruneta, pregateste-te sa vrei mereu mai mult...
Cel mai bine ne sta cu culoarea cu care ne-a inzestrat natura.

| CeaCuMasca a răspuns:

Pai, pentru ce ne mai ceri pareri daca stii ca deterioreaza parul? Tu ai impresia ca esti monotona daca nu aduci o schimbare chimica infatisarii tale? Frumusetea vine din multe alte parti, si esti mult mai frumoasa atunci cand esti naturala.Parerea mea este ca nici o fata nu are nevoie de machiaj sau vopsea de par, frumusetea vine din sinceritatea zambetului, daca stii sau nu sa apreciezi ce ti-a dat natura e alta poveste.De ce vrei alt par decat acela care ti-a fost sortit? E mult mai frumos natural.

| Eliene a răspuns:

Eu nu iti recomand sa te vopsesti, pentru ca iti vei degrada parul si va trebui sa te vopsesti din nou si din nou in fiecare luna ca sa arate bine. In loc sa faci asta, nu mai bine iti faci o tunsoare noua care sa iti placa si tie si care sa faca lumea sa nu isi dezlipeasca ochii de la frumoasa ta podoaba capilara?

| 1234a a răspuns:

Parerea mea e ca daca vrei o schimbare este ok dar gandeste-te foarte bine inainte de asta exista si niste dezavantaje deoarece parul tau nu va mai fi moale si matasos iar el va cadea mult mai repede decat trebuie. Eu sunt sigura ca, culoarea parului tau e minunata si c iti sta excelent e normal ca la aceasta varsta sa vrei sa schimbi cv la tine dar te sfatuiesc sa mai astepti un an-2. E alegerea ta. Bafta!