| Mihaa22 a întrebat:

Buna.
Parul meu natural e saten deschis cu tente de roșcat care se observa doar la soare și am făcut prostia de a ma decolora sa trec la blond.
Efectiv l-am distrus.
Desi bagam in el bani pentru tratamente tot cădea și creștea foarte greu, era uscat și despicat mai mereu.
De prin Ianuarie l-am vopsit saten închis. Problema e ca mie niciodată nu-mi creștea parul foarte mult, probabil e și genetica slaba aici, dar de când m-am vopsit nu vad nicio diferența (nici măcar la rădăcina nu se vede diferența de culoare) și a trecut jumătate de an și tot la aceeași lungime sunt deși la textura și la aspect arată mult mai bine. Ultima data când am fost la tuns (vârfurile) i-am spus și coafezei ca ma deranjează faptul ca nu-mi creste parul, ceea ce a vazut și ea și mi-a spus sa fac niște analize ca poate am lipsa de vitamine, ceea ce am și făcut.
Culmea analizele erau bune toate, parul înainte de a ma decolora creștea, nu foarte mult dar era sesizabil dar acum efectiv stagnez la aceeași lungime și nu stiu ce sa mai fac.
Păreri, idei?

PS: am folosit și folosesc uleiuri (argan/ricin) și tot nu vad diferențe in lungime și nici fire noi nu se observa.

Ca idee am firul subțire și parul e pufos in general laughing
Usor ondulat.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca parul este ondulat, atunci greu se observa cresterea.
Doar daca ai intinde firele la masuratoare.

Parul creste in lungime aproximativ 0.2-0.3mm /zi, deci cca. 1cm intr-o luna. La par ondulat nu se sesizeaza atat, doar 3-5mm, ceea ce intr-un an abia se observa de tine, mai ales daca este si scurtat.

Lasa-ti parul natural (nevopsit), dar aranjat. Va fi podoaba ta capilara adevarata!

| Mihaa22 explică (pentru Bula):

Din moment ce e vopsit s ar vedea la rădăcina diferența dacă ar creste și nu se vede in jumatate de an niciun cm diferența de culoare happy

| Bula a răspuns (pentru Mihaa22):

La radacina abia poti vedea diferente de nuanta, exceptand daca parul este deja alb, iar vopseaua de culoare inchisa.

| Drimmero a răspuns:

E ciudat ce se intampla daca zici ca analizele ti-au iesit bune si nu ai carente. Parul cade din cateva cauze:
1. Mostenirea genetica. Asta e factorul cel mai important dar femeile nu prea sunt afectate de asta, barbatii mostenesc cel mai mult chelia.
2. Alimentatia precara, aici e vorba de lipsa vitaminelor si proteinelor de origine animala care hranesc firul de par si il fac sa fie rezistent.
3. Socurile emotionale foarte intense.
4. E mai rar asta dar si din cauza vopsitului excesiv, decolorarii incorecte sau alte tehnici incorecte de coafare iti poti distruge parul.
Se pare ca la tine ar fi ultima varianta. Parul creste doar hormonal dictat de genetica, cat ii e scris sa creasca, atat creste dar e destul de nasol daca de atata timp nu a mai crescut. Cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog ca sa-ti examineze scalpul, ai zone rare pe scalp unde parul s-a subtiat sau chiar disparut? Pare foarte deteriorat din ce spui tu si probabil o solutie ar fi sa te tunzi la 0 lasandu-l sa se regenereze sanatos, asta daca nu e afectat de la radacina ca daca e afectat de acolo e foarte posibil sa nu mai creasca. Daca zici ca parul crestea normal pana la faza asta atunci nu e de vina genetica.

| Mihaa22 explică (pentru Drimmero):

Nu am zone de genul pe scalp, și de când am trecut la culoare mai închisă și de când am schimbat șampoanele și tratamentul nu mai cade, adică cade dar foarte puțin, cât e normal, nici nu mai e atat de uscat, problema mea in momentul de fata este doar lungimea laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Mihaa22):

E normal sa cada un numar de fire pe zi, intra in ciclul de regenerare, asta e bine daca e in continuare des. Mai ai rabdare cu el o perioada, a fost traumatizat cu decolorarea si probabil ca abia acum incepe sa-si revina, cu parul trebuie sa ai rabdare, din pacate nu creste peste noapte daca a fost afectat, pot dura luni bune pana isi revine de tot, nu stiu in ce masura ajuta uleiul de ricin, uleiurile, sampoanele si alte medicamente minune sunt apa de ploaie, parul creste din interior, de acolo trebuie ajutat, nu din exterior. O alta solutie ar fi sa te razi pe cap sa se regenereze normal : ) ) dar cu siguranta nu ai vrea asta.

| Sophieka a răspuns:

Eu nu m-am mai tuns de 2 ani jumatate. E un mit sa iti tunzi varfurile...Le tunzi doar daca iti sunt despicate.

Parul meu creste mult mai repede de cand il spal mai des, odata la 3 zile, insa inainte sa il spal atat de des, mi-am achizitionat produse de la Eternl care cica sunt pentru cresterea parului.
Nu stiu daca de la produsele respective sau nu a inceput parul sa imi creasca mai bine, dar poti incerca.
Eternl:
https://eternl.ro/ingrijirea-parului

Pentru a nu-ti mai cade parul iti recomand LiveHair Serum :
https://www.emag.ro/......DCLZ9QBBM/

| user0010 a răspuns:

Lasă-l așa cum este, mai mult îl stârnești decât să-l ajuți să-și revină.

| aaanamariaaa a răspuns:

Pai exten poți folosi produse de la Olaplex, produsul cu Nr3 este excepțional ( majoritatea saloanelor cărora chiar le pasa de client folosesc olaplex pe aceștia (după decolorare mai ales) este foarte bun, nu e foarte ieftin însă merita prețul pentru ca este un produs eficient. Majoritatea din aceasta marca sunt bune. Mai poți folosi și produse de la Quai (sephora) și acestea sunt bune. Intern, poți lua suplimente alimentare cu Biotina( vitamina B, care ajuta la regenerarea și creșterea parului, pe lângă multe altele) sunt niște fiole pe la Doppelherz cam 200lei, eu I am luat mamei mele ca și ea a avut probleme cu parul și acum îl are de 2x mai des și nu ii mai cade decât în mod normal câteva fire. Oricum depinde și de faptul cum îl îngrijești (dacă te vopsești des, folosești placa, uscătorul sau ondulatorul, îl piepteni ud etc). Încearcă totuși ce ti am recomandat, sper sa ți ajute. Sănătate

| Ievi a răspuns:

Numanui nu-i pasa de parul tau (si eventual de tinewinking

| user0010 a răspuns (pentru Ievi):

Mie îmi pasă )))