| Silviu1989 a întrebat:

vreau sa-mi pensez sprancenele pentru ca am par mult in jurul lor, si mai ales intre ele, stuf. Ce ma sfatuiti, sa raman cu ele asa? pentru ca nu ma deranjeaza, dar mi-au mai atras atentia unii ca arata urat... Sincer nu am timp sa migalesc saptamanal la ele, aveti idee aproximativ in cat timp cresc la loc? Sa ma duc la un salon prima data sa-mi dea forma? cat costa un pensat? Poate are cineva timp sa-mi raspunda la intrebari, chiar sunt curios si nu am cu cine discuta aceste lucruri. Unii prefera sa rada sau sa te ignore cand ceri un sfat in ziua de azi, e greu! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Chestia cu pensatul la bărbaţi e destul de sensibilă (din ignoranţa celor din jur, desigur). Mai ales dacă ai sprâncenele stufoase, cu mult păr crescut în jurul lor, eu te sfătuiesc să începi uşor-uşor pensatul lor. Lumea se va obişnui mult mai bine decât dacă te duci la salon şi te pensează tipele alea de apoi toată lumea care te cunoaşte o să te întrebe dacă te-ai pensat. Eu spun aşa: ia-ţi o pensetă bună (găseşti în hypermarket, sephora etc) şi începe tu singur să te pensezi. Sigur, la început ocupă-te de părul care-ţi creşte pe lângă sprânceana propriu-zisă (dar nu smulge chiar tot pufuleţul ăla, doar ce se vede de la o distanţă de, să zicem, 30cm, şi e deranjant). Apoi, uşor începe să te apropii de linia sprâncenei, dar fă treaba asta în câteva "şedinţe", nu totul în aceeaşi zi. Când zona de lângă sprânceană s-a eliberat, eu zic că abia acum e momentul să rogi o prietenă să-ţi dea o formă - la bărbaţi e mult mai simplu s-o facă, nu trebuie să-ţi subţieze aproape deloc sprânceana (chestie pe care alea la salon n-o înţeleg, te pensează ca pe o gagică, în 99 la sută din cazuri, deci nu-ţi recomand). După ce ţi-a dat o formă, te-ai mai obişnuit şi tu cu pensatul (nu e mare filozofie, crede-mă, doar să nu fi tu mult prea stângaci), nu trebuie să faci altceva decât să le întreţii. Cam la 2-3 zile trebuie să le mai pensezi. Asta-i tot. Succes!

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Silviu, daca te simti bine si asa, si nu esti deranjat de aspectul sprancenelor tale, eu te-as sfatui, asa sa si ramai. Insa daca ai/vei avea o iubita, ar fi bine s-o intrebi pe ea. Daca ea te place asa cum esti, chiar n-are rost sa-ti schimbi infatisarea. Insa daca vrei neaparat sa faci acest lucru, prima data ar fi bine sa mergi la un salon, ca sa-ti dea o forma frumoasa (pensatul nu este scump; depinde de salon; da o cautare pe Google). Iar dupa ce vei avea deja o forma, sa stii, ca n-o sa-ti fie foarte greu sa te pensezi o data la cateva zile, in timp nici durerea n-o vei mai simti. O sa fie OK.
Succes! Numai bine!

P. S. nu e nimic de ras... Ai facut foarte bine, ca ne-ai cerut un sfat.

| Crs a răspuns:

Un pensat costa pana in 15 lei, poti merge la salon o data pe luna. Eu te sfatuiesc sa te pensezi, ai avea un aspect mai ingrijit.

| Barajag a răspuns:

Prima data mergi la un salon pentru a-ti da o forma si apoi te poti pensa si singur daca ai putina indemanare. Te voi ajuta cu acest link:)
http://www.stilmasculin.ro/pensatul-sprancenelor-la-barbati
Bafta!

| pmcris a răspuns:

Salut! important e sa faci ceea ce simti: daca tu consideri ca pentru tine pensatul sprancenelor te avantajeaza atunci e ok. eu personal ma pensez pentru ca ma simt mai curat, se lumineaza fata, e vb de igiena personala, etc...pensatul la salon costa in jur de 15 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si le lasa asa ca arati urat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vreau sa stau de vorba si sa discutam mai multe chesti cum pot lua legatura in afara de site, ma rog poate incazul in care ai vreun id de messeger ceva daca se poate chiar te rog

| Silviu1989 explică:

Merci frumos pentru. raspunsuri happy