| ColdHeart a întrebat:

Ce credeti despre decolorarea parului si ce metode care chiar functioneaza stiti?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Decolorarea se face cu produse chimice foarte puternice care iti afecteaza pigemntul parului si radacina firului de par.

| Peridava a răspuns:

Decolorarea se face cu solutii speciale. Care, din pacate, ard parul si ii slabesc rezistenta si luciul. Ca sa ii redai luciul, folosesti alte substante, tot chimice, evident. Si tot asa. Acum, trage si tu concluziile.

| ColdHeart explică (pentru Peridava):

Am putina experienta cu decoloratul. Stiu ca nu e healthy.

| AnielAn a răspuns:

Daca ai o nuanta a parului foarte inchisa gen brunet, negru sau castaniu nu cred ca ti-ar sta bine adica am vazut multe persoane care aveau parul foarte inchis si care s-au decolorat sau vopsit blond si chiar nu le statea foarte bine sau persoane cu tenul inchis care au facut acelasi lucru si tot nu le statea bine. In schimb daca nu ai parul foarte inchis poti folosi metode naurale cum ar fi ceaiul de musetel aplicat pe par sau de tei sau zeama de lamaie e foarte buna si o poti aplica si pe ten, il face mai sanatos si mai luminos sau poti folosi un spray, eu ma decolorez cu un spray care m-a ajutat sa ma decolorez chiar foarte tare. Apropo aceste metode functioneaza mai putin daca ai parul foarte inchis dar le poti aplica oricum, sunt sanatoase pentru par, aici ma refer la cele naturale. Succes!

| ColdHeart explică (pentru AnielAn):

Sunt bruneta. happy
Si pe mine cele naturale m-ar interesa. Am moftul asta in ultima vreme, nu stiu de unde a aparut laughing dar vreau par blond, macar pentru o perioada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ColdHeart):

Poti sa incerci decolorarea cu miere, o sa-ti mai deschida nuanta parului. Daca vrei sa folosesti decolorare chimica probeaza o peruca inainte ca sa-ti dai seama daca ti s-ar potrivi si ia in calcul si intretinerea culorii si a sanatatii parului.
http://lifepassionandbeauty.blogspot.ro/......ui-cu.html

| AnielAn a răspuns (pentru ColdHeart):

Nu stiu cat de mult te ajuta alea naturale la par inchis dar merita sa incerci oricum sunt sanatoase. Si eu eram bruneta dar am reusit cu un spray.

| Huntress a răspuns:

Hello there. Daca nu vrei decat sa iti deschizi parul cu cateva tonuri (2-3), poti folosi o vopsea care va fi mai blanda, daca ai nevoie de o schimbare mai serioasa, nu poti face asta decat cu pudra si oxidant, care va fi mai agresiv, dar daca iti ingrijesti parul cum trebuie dupa proces si respecti procesul, eventual tunzi si un cm din el, totul va fi ok. Nu uita, dupa o decolorare, trebuie sa aplici o vopsea care sa sigileze firul de par, indiferent ce culoare vrei sa iti iasa. Cauti culoarea pe care o vrei si il vopsesti, o sa-i dea luciu frumos si o sa-l protejeze mai bine. Iti recomand vopselele fara amoniac, sunt cele mai ok dintre produsele chimice, parerea mea. Tin destul de mult, dar nu agreseaza parul la fel ca celelalte. Succes!

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Daca ai folosit vopsea sa ajungi la culoarea inchisa, recomand color b4 - DM 75-80lei...efectiv desprinde vopseaua de pe firul de par, nu contine amoniac, nu mi-a ars parul, a fost matasos dupa ce l am folosit. Singurul inconvenient ar fi mirosul.