| Fuji15 a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu mai am parul gras? Defiecare data la doua zile după ce-mi spăl părul devine gras.Cum să fac?

Răspuns Câştigător
| alexy19a a răspuns:

Deci:
1: Nu te spala asa des pe cap macar o data la 3 zile pentru ca de fiecare data cand te speli mai des parul devine de fiecare data si mai repede gras.
2: Foloseste Sampon de urzici
3: Te clatesti mai intai cu un pic de otet(pui un pic pe fundul unui pahar) si apoi te clatesti normalhappy
4: O sa ai parul mai voluminos si mai frumoshappy.
5: Sper ca te-am ajutat happy

| Fuji15 explică (pentru alexy19a):

Mulţumesc sfatul tău îmi va folositor!

| alexy19a a răspuns (pentru Fuji15):

Bine happy

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Eu iti recomand sa incerci samponul cu aloe vera de la garnier si sa nu aplici basam la radacina. Pe mine una samponul de la garnier m-a ajutat foarte mult.

| akbaa a răspuns:

Terminati cu prostii de genu nu te spala des pe par.In primul rand conteaza alimentatia(mancare foarte grasa ori alimente cu mult amidon sau preparate de la fast-food) apoi conteaza cat de stresat esti. Daca nu vrei sa cheltui o avere pe fel de fel de tratamente naturiste, sampoane si lotiuni care trateaza doar la "suprafata", consulta un endocrinolog/dermatolog care te trateaza in "profunzime"

| MariaOfficial a răspuns:

Esti una dintre persoanele care nu se inteleg bine cu parul lor? Crezi ca este mai degraba un blestem decat o binecuvantare? Si toate acestea din cauza unei probleme de care nu crezi ca poti scapa: parul ti se ingrasa prea repede...
Ei bine, nu esti singura si nici nu te grabi spre resemnare: este o problema comuna multor persoane si, desi presupune oarecere efort, se poate scapa de ea. iata ce trebuie sa stii pentru a reusi sa privesti lucrurile altfel:

Nu iti spala parul zilnic. Desi pare solutia optima, nu vei face decat sa "intarati" glandele care vor secreta si mai multe substante uleioase. Cand te speli, foloseste un sampon care sa curete surplusul uleios. Tine minte sa ai un sampon cu ph echilibrat. Incearca sa folosesti un balsam potrivit, dar sa eviti sa il aplici pe radacini. Foloseste-l doar pentru varfuri si partea de mijloc.
Incearca sa eviti mancarurile prea bogate in grasime. Bazeaza-te pe un meniu bogat in legume. Iti poti vizita si medicul, dar doar dupa ce ti-ai pus la punct dieta, viciile si orice alta incercare a esuat. Medicul e ultima incercare, nu te grabi spre el, poate esti capabila sa faci si singura minunea. Iata un alt pas:
Ia-ti samponul la intrebari! E suficient de bun? Cere si parerea stilistului o recomandare si evita produsele pentru stralucire. Nu folosi in niciun caz produse 2 in 1 si nici cele care se potrivesc "tuturor tipurilor de par".
Ca sa repari pe moment problema parului gras, foloseste putin talc pentru radacini si apoi spala-ti parul. E de dorit sa se inventeze un produs special bazat pe asa ceva, dar se pare ca mai avem de asteptat...http://www.divahair.ro/frumusete/ingrijirea_parului/solutii_pentru_par_gras

| dianasweetme a răspuns:

Ia frunze de nuc verzi si punele vreo ora cu apa la clocotit.pe urma te speli cu apa clocotita pe cap ca si cand ar fi apa normala