| irinamara a întrebat:

De la ce varsta este indicat sa te machiezi fără ca fata sa îți fie afectată, și cu ce?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu exista, iti e afectata oricum dar macar sa nu incepi de mica si nu se vad efectele negative atat de repede. Nu te machiezi si tu zilnic, iti iei produse cat mai calitative, de preferat fond de tenul sa-l eviti cat posibil ca ala afecteaza tenul cel mai rau si cu baza si cu pudra si toate prostiile care chipurile ar trebui sa te protejeze, tot ajunge pe piele, se depune in ridurile fine si le adanceste facandu-te sa-ti apara riduri mult mai devreme si inplus iti blocheaza porii, pielea nu poate sa respire si o sa ai un ten tern si obosit in permanenta, asta in cazul meu, in cazul rau iti ies tot felul de eruptii, puncte de grasime, puncte negre, cosuri etc.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

* in permanenta, asta in cazul bun...
* in plus

| georgiana999 a răspuns:

Daca pui o bariera intre ten ( pori ) si machiar nu are ce sa afecteze. Ideal ar fi sa folosesti protectie solara ca si baza avand in vedere ca soarele te imbatraneste cel mai mult. De asemenea, demachierea ar trebui efectuata cu un demachiant pe baza de uleiuri ca sa nu iti usuce tenul.

| Patricia1996 a răspuns:

Nu e o varsta anume.dar incearca sa nu te machiezi zilnic si sa nu folosesti multe produse pe ten zilnic.

| Maria_Andreea_2000_mBN4 a răspuns:

Este indicat sa te machezi după vârsta de 15 ani, dar dacă îţi doreşti să te machezi poţi folosi un fond de ten mat cu vitamina E pentru a nu distruge tenul, poţi folosi şi rimel dar nu excesiv, pe buze poţi să te dai cu luciu.