| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am firul parului foarte subtire.sad Nu sta niciodata cum vreau eu si se incurca repede. E foarte moale si m-am cam saturat de el... am auzit ca numa daca ma vopsesc imi pot intarii firul.straight faceE adevarat? Mai exista alte metode?

9 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Poti folosi samponul Pantene pentru intarirea parului sau poti folosi cateva masti naturale pentru scalp si par, in majoritatea cazurilor a funtionat!happyexemplu de masca naturala : un ou, 4linguri ulei de masline,ulei de ricin(daca ai),le amesteci bine-bine,aplici pe tot parul,inclusiv la radacina, acoperi parul cu un prosop sau o casca de baie, stai 2ore cu masca pe par,apoi te speli normal cu sampon, si te clatesti foarte-foarte bine, repet foarte bine! te speli de 2ori cu sampon daca consideri ca nu s-a dus uleiul din par.repeti operatia o data pe saptamana, iar rezultatele se vor vedea in funectie de tipul parului, dar bineinteles rezultate optime vor aparea dupa cateva luni.Succes!

| LaLaura a răspuns:

Bună
e foarte fals, bănuiesc ca ai părul blond sau o nuanță de blond, și așa e genetic blondul, cu fir foarte subțire și foarte ușor de degradat. Metode de a-l întării nu există (adică să-l faci mai gros), dar există metode de a-i întării "puterea" de a nu se rupe mai repede : măști pentru păr, tratamente naturiste, o dietă sănătoasă, un stil de viață sănătos.

"Intarirea firului de par
Pentru intarirea firului de par, la finalul spalarii, se clateste parul cu o lingurita de tinctura de pedicuta, diluata intr-o cana cu apa calda.
Impachetari cu ulei pentru parul uscat si tocit
Spalatul cu sampon, uscatul cu feonul, vantul, soarele si praful afecteaza parul, pierzandu-si din stralucire. Impachetarile cu ulei confera parului stralucire. Se aplica uleiul fie cu cateva ore inaintea spalarii, fie pe intreaga durata a noptii, spalandu-l apoi dimineata.
Stralucire deosebita
Este foarte important sa va clatiti foarte bine parul, pentru a elimina toate resturile de sampon sau balsam, caci altfel acestea il vor "imbacsi". Daca puteti, ultima clatire trebuie facuta cu apa rece, caci va conferi o stralucire deosebita parului.
Uscare delicata
Dupa ce v-ati spalat, nu incepeti sa va frecati puternic parul cu prosopul. Apa elimina orice urma de grasime de pe par, ceea ce il face extrem de friabil. Cel mai bine este sa il tamponati usor si apoi sa il infasurati intr-un prosop moale. " Și mai sunt o groasă de "rețete pentru păr". Succes.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Nu e blond.E un saten putin inchis, dar am cateva suvite blonde decolorate de soare.

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Pai incearca sa folosesti fixativ ca sa il mai intareasca putin sau spuma.Chestia cu vopsitu nu e adevarata.Si eu am parul la fel si nu s-a schimbat nimic la el de cand m-am vopsit.

| anonim_4396 explică (pentru Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Am incercat asta deja.Nu merge... parul meu e imposibil.

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci incearca sa folosesti sampoane care intaresc firul de par, dar pe o perioada mai lunga de timp, doar asa se pot observa rezultatele.

| Conophidă a răspuns:

Da,daca iti vopsesti til vei intari happywinking funda?:d

| andreyamica a răspuns:

Iata un sfat: Daca te dai cu balsam ti se face parul moale, te dai? daca da, nu te mai da. Data cu sampon Elseve, cu tendinta de ingrasare, asa ll-am am avut si eu si mi s-a mai ingrosat parul, Intr-o luna veii vedea diferenta.

Succesbig grin

| anonim_4396 explică (pentru andreyamica):

Nu prea folosesc balsam.Nu asta e cauza... asa am eu parul.Si mama il are la fel.E un blestem de familie.hee hee