| ClauClauditza a întrebat:

Hei happy cum pot sa scpa de iritatia de pe picioare? vreau sa scap rapid de ea x_x ...va rog ajutati-ma [-o< ofer fundita love struck

Răspuns Câştigător
| RRazvan a răspuns:

Sall.Am avut si eu o data, seara inainte de culcare bagati picioarele in apa calda cu sare, dupa aceea da-ti cu crema de galbenele.sa faci asa timp de vreo 2 saptamani.O sa mearga ai sa vezi, bafta... funda!?

| ClauClauditza explică (pentru RRazvan):

Mersi :* o sa incerc si eu :*

| ClauClauditza explică (pentru RRazvan):

Mersi :* o sa incerchee hee

8 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Aplică de fiecare dată după ce faci baie unguent Nidoflor sau Fluocinolon G, cu ajutorul unui bețișor pentru curățarea urechilor.
Se găsește la farmacie, și costă în jur de 7-15 lei.
Baftă!

| AndraNicoleta a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Dupa ce ma epilez imi para brobonele rosii plus fire de par pe sub piele pe care le scot cu acul si asa ma umplu de niste brobonele mai mari.
Eu scap de ele vara, stand la soare si iarna cu alifie de galbenele si folosesc decat aparat de ras, fara epilator.
Sper ca te-am ajutat.

| blondutzata a răspuns:

Iritatia porilor pilosi( locul de iesire la suprafata pielii a firului de par) este o problema frecventa, care intr-adevar este vizibila de obicei la nivelul zonelor in care parul este indepartat in mod regulat( la nivelul fetei la sexul masculin, la nivelul membrelor inferioare sau zonei inghinale, la sexul feminin). In cazurile usoare, aceasta se rezuma la roseata locala, uneori insa apare aspectul caracteristic foliculitei( infectie bacteriana a folicului pilos)- mici colectii purulente, cu roseata in jur, centrate in jurul firului de par.

Cateva sfaturi care sa te ajute sunt urmatoarele:

1. Foloseste aparate de ras de unica folosinta, impreuna cu crema de ras corespunzatoare. In unele cazuri, uleiurile speciale pentru copii sau balsamul de par, aplicat inainte, ajuta la diminuarea inflamatiei.

2. Intotdeauna foloseste aceasta metoda dupa cateva minute in care pielea a stat in apa calda, pentru o indepartare mai usoara a firelor de par.

3. Nu folosi la comun aparatul de ras sau prosoapele cu alti membri ai familiei.

4. Epilarea cu ceara( nu ceara folosita si de alte persoane, insa) se pare ca este metoda de indepartare a parului nedorit cel mai putin asociata cu foliculita. Rasul si epilarea electrica sunt la cealalta extrema.

5. Cremele emoliente ajuta la starea generala de sanatate a pielii, asa ca foloseste-le regulat. Pielea deshidratata este predispusa infectiei si se vindeca mult mai greu. Exista preparate care contin intr-un anume procent si antibiotic. Ele sunt indicatre in cazurile moderate-severe. Nu alege cremele intens parfumate, intrucat acestea contin multe substante artificiale. Evita de asemenea cremele cu steroizi, acestea insele fiind uneori cauza foliculitei.

6. Expunerea la soare ajuta la uniformizarea culorii pielii, facand iritatia mai putin vizibila, sau chiar de neobservat. Expune-te la soare, dar intotdeauna folosind protectia necesara.

7. Hainele stramte se pare ca favorizeaza intretinerea procesului inflamator. Pe cat posibil, foloseste haine din material natural si care sa iti fie comode.

Daca doresti sa apelezi la ajutorul medicilor dermatologi, o poti face cu incredere in clinicile aflate in colaborare cu Centrofarm-ul. Beneficiezi de o reducere intre 5 si 25% la prezentarea card-ului de fidelitate Centrofarm. Mai multe detalii poti afla de pe sectiunea "card" de pe site-ul www.centrofarm.ro

Iti doresc multa sanatate!

| Barbaraaa a răspuns:

Q cuburi de gheata happy

| sarpe65 a răspuns:

Poti scapa de par cu ulei de furnici e 100% natural si parul nu mai iese deloc http://www.okazii.ro/......a112635170