| camiitsu a întrebat:

Heii! voi ati mancat muuuult si v-ati ingrasat? ( adica sendvisuri, multe fainoase, fast-food)? in cat timp? as vrea si eu sa ma pun pe mancat sa ma ingras! help me!:*

17 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Eu zic sa nu manaci mancare nesanatoasa penut a te ingrasa. Tot ce faci este sa iti distrugi stomacul si ficatul. Mai bine fa exercitii de forta la sala pentu marirea masei musculare.

| BubuLina999 a răspuns:

Pai acum depinde si de corpul tau cum functioneaza.dar daca vrei sa te ingrasi exista si o regula pentru asta si anume mananca mai mult decat de obicei. uneori prepararea mancarii si servirea acesteia pare un lucru bun, daca iti pregatesti singur mancarea iti cresti apetitul, ceea ce te va ajuta sa consumi mai mult. un prim pas in dieta de ingrasat este alegerea alimentelor (sau suplimentelor) cu o densitate calorica mare. facand aceste lucruri vei putea consuma mai multe calorii in aceeasi cantitate de mancare.consuma paste fainoase, paine.dar sa nu mananci multe dulciuri dintr.o data, nu e bine pentru corp. sper ca ti.am fost de ajutor pwpici si succesc:*:*

| Elena1234456 a răspuns:

Eu am luat de la 60 kg la 70 intr-un an pentru ca am exagerat cu mancarea! Acum am mai slabit, am 62.

| Reiikó a răspuns:

Cum te ingrasi rapid:
Se spune ca este mai greu sa te ingrasi, decat sa slabesti. Sa fie oare adevarat? In definitiv este nevoie de 3500 de calorii pentru a lua un kilogram, si pentru a pierde un kilogram trebuie arse alte 3500 de calorii. Daca tot vrei sa o faci, ingrasa-te sanatos!

Lucrurile insa, nu stau chiar atat de simplu ca pe harti. Poti sa ai tu un aport de 3500 de calorii pe zi, daca ai si metabolism accelerat, numarul de kilograme ramane neschimbat.

Puteti totusi sa incercati cu un meniu bogat. Ideea nu este sa introduceti mai multe grasimi ci sa pastrati proportia nutrientilor. Scoateti un pix si o coala si socotiti. Aveti nevoie de 60% glucide, 12 % proteine si 25 % lipide toate intr-o portie cu 500 de calorii in plus fata de necesarul zilnic, structurat in 5 mese.

Pentru cresterea poftei de mancare este recomandat sportul. Numai ca, daca alegeti sa practicati fitness, alegerea unui instructor devine obligatorie. El va va spune care exerctii va sunt recomandate si ce nu trebuie sa faceti ca sa nu va accidentati. Faceti de doua ori pe saptamana fitness, odihniti-va o zi, iar restul zilelor alternati-le cu ore de inot si plimbari.

Daca nu aveti pofta de mancare apelati la vitamine. Cele din complexul B (mei, orez brun, in general cereale intregrale) sunt ideale, cu mentiunea ca nu e indicat sa luati mai mult de 50 de mg pe zi.

Cresterea in greutate trebuie sa se produca pe parcursul a mai multe luni. E periculos dintr-o data si am si argumente la afirmatia de mai sus. Nutritionistii avertizeaza ca ingerarea unor cantitati prea mari si mancatul dezordonat trebuie evita deoarece nivelul lipidic si cel glicemi cresc rapid si pot provoca aparitia diabetului zaharat. Sa nu mai vorbim de celulita, vorba aia.

Cura de ingrasare:
O consolare este faptul ca regulile unei cure de ingrasare sunt la fel de riguroase ca si in cursul curelor de slabire. Asa ca macar din acest punct de vedere suntem chit. Cura de ingrasare nu inseamna o cura cu alimente fast food si nici supraalimentare. Alimentatia si un regim sanatos de viata sunt le fel de importante. Faptul ca vrei sa acumulezi kilograme nu inseamna sa renunti la legume si sa consumi doar paste fainoase si paine alb
Cura de ingrasare are doua reguli de baza: cresterea aportului de calorii si un consum cat mai variat de alimente. Cei care vor sa acumuleze kilograme trebuie sa aduca un surplus caloric de circa 30% fata de aportul loc caloric obisnuit. Aceasta inseamna in medie 600-800 de calorii. Acest surplus trebuie sa provina dintr-o foarte variata gama de alimente.

Un prim pas in stabilirea unui plan alimentar care sa duca la acumularea de kilograme trebuie sa stabileasca intervalul de timp destinat curei de ingrasare, numarul de kilograme pe care urmaresti sa le castigi si o autoevaluare a obiceiurilor alimentare.
Alimentatie diversificata. Se poate spune ca se aplica mecanismul invers al dietelor disociate, cand se consuma un numar limitat de alimente. Pentru a castiga in greutate este esentiala o alimentatie foarte variata. Aceasta inseamna consumul de alimente integrale cu accent pe fructe, legume, cereale integrale, nuci, fasole si alte legume, dar si cantitati moderate de peste, lactate, oua, carne slaba si grasimi santoase. Aportul de nutrienti trebuie sa fie si el echilibrat intre carbohidrati si grasimi pentru energie si proteine pentru structura musculara. Regula cere trei mese principale pe zi si doua gustari. La fiecare din aceste mese trebuie respectat procentul nutrientilor. Caloriile trebuie sa vina in proportie de 40 la suta din carbohidrati, 30 la suta din proteine si 30 la suta din grasimi.

| Archy37 a răspuns:

De acord cu ceilalti, nu trebuie sa fortezi niciodata lucrurile!

| Kasia a răspuns:

Draga cami, daca vrei sa te ingrasi solutia nu este indoparea cu fast food.pentru ca vei deveni o din aia plina de celulita, cu solduri si burta si etc.plus ca e foarte nesanatos.iti trebuie un regim sanatos, bazat pe mancare diversificata nu doar grasimi.plus exercitii fizice cu greutati-pentru dezvoltarea masei musculare nu a "sunculitei". banuiesc ca vrei sa fii mai corpolenta nu grasa.am observat din celelalte intrebari ale tale ca te obsedeaza ideea ingrasarii la picioare.pai gandeste-te si tu ca daca vei manca fastfood fara limite te vei alege cu o burta imensa plina de celulita nu cu picioarele frumoase pe care le vrei.

uite aici o reteta de ingrasare sanatoasa

Mic dejun

Varianta 1: cereale cu lapte si banane, un ou fiert (moale) cu paine, un ceai indulcit cu miere

Varianta 2: un sandwis cu branza feta, nuci pisate, amestecate cu miere si iaurt

Varianta 3: cascaval pane, doua felii de paine, +/-rosii si castraveti, desert obligatoriu daca nu ai mancat cele 2 felii de paine

Gustare (10:00)

Varianta 1: sandwis cu sunca si cascaval, fructe din compot

Varianta 2: un cartof copt cu unt, cateva patratele de ciocolata

Varianta 3: iaurt cu cereale, miere si nuci sau alune

Pranz:

Varianta 1: pui la gratar cu salata de rosii (cu ulei de masline) si branza feta rasa pe deasupra, 2 felii de paine, o prajitura desert

Varianta 2: supa de legume, 200 g de carne de vita fiarta cu cartofi fierti amestecati cu unt, paine, desert la alegere

Varianta 3: carne de porc la gratar, salata de rosii sau salata verde, cartofi copti cu unt, paine

Gustare la 17:00:

Varianta 1: cacao cu lapte si un croissant

Varianta 2: 2 sandwisuri cu branza rasa si amestecata cu unt si cu marar sau ardei sau ce-ti place tie, doua felii de paine. Stafide

Varianta 3: un pahar de lapte (sau iaurt) cu biscuiti, cateva nuci sau alune

Cina:

Varianta 1: supa de pui cu fidea multa, paste cu unt, branza si sunca de praga, desert: struguri

Varianta 2: supa de cartofi, peste la gratar cu legume fierte, tarte cu fructe la desert

Varianta 3: piept de pui la gratar, piure de cartofi, 2 mere coapte

Succes!

| michelia a răspuns:

Ca sa iti creasca apetitul ar trebui sa faci intii o cura de B-uri( au si efect de intarire a organismului). Poti sa le asociezi si cu glutamolactat de calciu si magneziu. O sa asimilezi sigur mai bine si nu e nevoie de fast-food neaparat.
Ai grija insa ce-ti dorestihappy...

| Hevnoraak a răspuns:

Dacă ai metabolismul rapid nu te îngrași niciodată.

| emilitalia a răspuns:

Camy risti sa nu te mai opresti si sa devii obeza. Lasa natura sa faca treaba ei.

| Userses a răspuns:

Daca esti tipul ectomorf ca mine si ai un metabolism nenorocit de rapid...ai sanse sa te mai ingrasi cand va zbura porcul big grin Nu ca e imposibil, dar lupta e usor de pierdut.
Crede-ma, am bagat ani de zile fast-food-uri in mine cu sila si n-a avut succes. Si zici ca-ti faci bine pe o parte, iti faci rau pe alta. Nu merita. Iar daca esti fata, e mai bine. E mai greu sa suporti ca baiat.

| xFakeSmilex a răspuns:

Multi carbohidrati

Daca vrei sa te ingrasi rapid si fara prea multe planuri, mananca alimente cat mai bogate in carbohidrati. Mancarurile care contin aceste substante iti vor ridica enorm nivelul de insulina, iar organismul va intra intr-un proces de stocare a grasimii. Nu e sanatos si nici nu a fost vreodata. Alimentul suprem: cartoful.

Mananca mancare grasa, cu mult ulei

Spaima nutritionistilor sau, altfel spus, regele neincoronat al cauzelor obezitatii, mancarea grasa, cu mult ulei, te va face patrat, la propriu. Daca pe langa aceste grasimi nesaturate mai consumi si carbohidrati, combinatia te va ingrasa cu rapiditate. Trebuie sa ai insa grija, s-ar putea sa ai probleme cand va trebui sa opresti "dieta" bogata. Cuvinte cheie: friptura, fast food.

Substante speciale, din comert

Aceste substante nu sunt recomandate oricui, deoarece efectele sunt foarte rapide, uneori de necontrolat. Daca vrei doar dimensiune, nu si forme, este o solutie la indemana. Vei castiga in greutate, dar vei pierde din sanatate. Aceste substante solicita foarte mult ficatul, deci e bine sa fie luate doar o scurta perioada de timp.

O perioada cu mama in casa

Poate cea mai buna reteta pentru a te ingrasa! Singur, esti tentat sa renunti usor. Parintii insa te vor obliga sa mananci, si nu fructe, ci mancaruri gatite, bogate in nutrienti. Fii baiatul mamii si, ca bonus, vei castiga in greutate. Total nerecomandat persoanelor cu viata sexuala activa.

Sesiunile cu alcool

Alcoolul aduce betie si kilograme in plus, furnizand organismului calorii. Pentru ingrasare, este recomandata berea, deoarece contine nutrienti si vitamine. Nu degeaba aceasta bautura este considerata aliment. Se recomanda prudenta: nu vrei sa fii obez si, pe deasupra, alcoolic.

| danyshatAT a răspuns:

Pai intr'o saptamana am pus 2 kg p minerolling on the floor

| uncetatean123 a răspuns:

daca ai un metabolism ridicat nu prea ai ce face iar in plus "junk food" e si nesanatos. Mai exista o varianta destul de sigura... Faci un copil. Succes!

| Rox_Pavel_1978 a răspuns:

Cred ca trebuie sa te ingrasi la masa musculara pentru ca dupa fa fi mult mai greu sa dai jos ce ai acumulat dar daca vrei sa te ingras e ok dar sa stii ca e mult mai usor sa te ingrasi decat sa slabesti e fff greu!

| Strik3RShoT a răspuns:

Bine zic ceilalti...Lasa natura sa faca treaba ei. Baby:*

| JuliaMaria a răspuns:

Nu e bine sa te ingrasi dintr-o data, o sa faci solduri, burtica si celulita. Eu zic sa mananci 3 mese generoase si inca 2-3 gustari consistente. Incearca sa eviti mancarurile bogate in grasimi. Daca chiar ai nevoie sa te ingrasi, incearca si niste vitamine. Mult succes.