| Timidul333 a întrebat:

La impacarea cu ai mei, am decis sa imi fac un tatuaj.
De aceea am nevoie sa va intreb care sunt tatuajele ce reprezinta "impulsivitatea, ambitia perseverenta, calmul, puterea, iubirea (barbatesc) si/sau tatuaje cu un puternic inteles asupra regretelor peste care am trecut.
Astept orice recomandare si daca exista opinii contra, nu va obositi degeaba, sunt foarte determinat si fiecare isi traieste viata din propria perspectiva.
FUNDA

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cate regrete ai putea avea la varsta ta? Sau te tatuezi ca sa fii in trend?

| Violleta2022 a răspuns:

La impacarea cu ai tai, ar trebui sa faci ceva de care sa va bucurati cu totii, nu sa-ti multilezi corpul.
Singurul care se va bucura de acel tatuaj vei fii doar tu, ceea ce nu-i corect si nimerit pentru motivul pe care l-ai mentionat.
Ideal era sa aveti o cina impreuna, sau o petrecere, nu un tatuaj.
Evident, ca la 16 ani doar atat te poate duce mintea.
Pacat, asta ii va necajii pe parinti si mai tarziu pe tine.
Ca-ti place sau nu raspunsul, asta va fi problema ta, eu am incercat sa-ti deschid ochii si sa te fac sa intelegi ca, ca mama, nu mi-am dorit niciodata ca copii mei sa se mutileze ca sa-mi arate ca ma respecta sau sa inventeze vreun motiv, care in fond, il face doar pe el fericit.
in orice caz, tatuajul este legal doar peste 18 ani.
Asadar, ti s eva face un pustiu de bine sa nu te poti tatua, sperna ca pana la 18 ani, iti mai creste si inteligenta si vei realzia ca ceea ce vrei acum, este o faza de copilas razgaiat, care vrea cu orice pret, sa obtina un desen pe corp.
Sunt total de acord cu unul temporar, gen actibild, care iese la spalat, dar iti satisface fantezia actuala.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum am vazut ca, tu ai spart geamul unei vitrine si ca "premiu" pentru ce ai facut, ai hotarat sa te premiezi cu un tatuaj.
Sincer, cred ca ai niste parinti ori prosti ori teribil de idioti, daca te lasa sa te "premiezi" dupa ce faci un lucru atat de rau, cand ar trebui sa fii pedepsit pentru paguba facuta.

| Timidul333 explică (pentru Violleta2022):

Varsta mea nu corespunde cu cea afisata pe TPU. laughing)
Parintii mei sunt de acord cu tauarea unor simboluri mici nu tatuaje taranesti. Regret daca ai fost crescut intr-o familie comunista care asociaza tatuatul cu mutilarea sau pacat religios ori huliganism. Gusturile nu se discuta in functie de educatia pe care ai primit-o de la parintii tai laughing Nu are absolut nicio legatura cu vitrina ceea ce s-a int. Si nu cred ca parintii mei sunt prosti. Dar sa fii invatat de parinte cum ca prin tatuaj te mutilezi. e cam deosebit de mare prostia. Cunosc oameni cu o capacitate de 3x mai mare decat a ta sau a mea sau peste medie cu tatuaje. Dar intr-adevar, daca parintii tai te-au educat sa vezi viata dintr-o perspectiva din parerea lumii si a societatii esti cu adevarat nobil si intelept laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Timidul333):

Conform declaratiei tale am spus ca ai 16 ani!
Uite aici:
"în 7 Mai | Timidul333 a întrebat:
Problema este urmatoarea.
Am 16 ani sunt baiat si tot ma macina faptul ca pe la tample, parul meu nu exista."

Frumusetea este ca nu poti mintii, totul ramane in arhiva site-ului! Asadar, esti inca micut, minor si nu esti eligibils a ti se faca tatuaj la 16 ani!

Pentru cunostintele tale, ca sa vezi ce ai mai declarat in trecut, uite aici arhiva:
https://www.tpu.ro/utilizator/abgtlf/intrebari/

PS Am peste 50 de ani si tariesc de foarte multi ani prin cocident, printre foarte multi care si-au facut tatuaje, asa ca, capacitatea ta de a discerna ce-i bine si ce-i rau la varsta asta, este micuta si insuficienta, de aceea si Legea este pusa acolo, ca sa va protejeze de voi insiva.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Ai 16 ani, nu? Ce parinti normali te-ar lasa sa te tatuezi...

| Vali215 a răspuns:

De ce nu te comporti frumos cu ei? Asa le-ai arata ca regreti. Un tatuaj nu reprezinta nimic. Azi poti sa-ti faci tatuajul si maine sa le dai in cap. Dar e decizia ta, faci cum crezi.

| THTattoo a răspuns:

Salut. Imaginile ti le alegi singur. Aceeasi imagine poate avea intelesuri diferite, este subiectiv. Un trandafir poate seminifica frumusete dar si pericol, pentru ca are spini. Este bine si sa alegi cateva elemente(caracteristici) pe care vrei sa te focusezi pentru un prim tatuaj. Prea multe detalii sau semnificatie nu stiu daca va ajuta designului. Poti gasi poze pentru inspiratie pe Pinterest.

| onofrasirina2004 a răspuns:

Dupa parerea mea o ancora e o decizie buna