| maryusGosSu a întrebat:

Piercing in limba, sfaturi si indicatii va rog... inainte si dupa montare.
VOTURI
FUNDA!:X

Răspuns Câştigător
| Claudyaaa_3697 a răspuns:

Inainte de montare fi linistit.o sa doara doar putinwinkingdar dupa.tr sa fi atent, nu manca sau bea ff rece sau fierbinte. Fara sare! dupa ce pui percingul in limba ai tendintza de a da cu dintzy in el.Nu face asta! Vei putea face infectzie.si app, incearca sa nu te speli 2 zile pe dintzy...o sa usture tare tarewinkingwinking cam atat
FUNDA?:X:X:X te pup

5 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Este ffff bine dar sa nu uiti sa stai cu limba afara Sa vada lumea ca esti tare

| SpagheteCuKetchup a răspuns:

A avea un piercing in limba inseamna a mari si mai mult riscul de a contacta o infectie, sau si mai grav un virus precum cel al hepatitei C ori virusul care provoaca SIDA. Tocmai de aceea, atunci cand te hotarasti sa-ti pui o astfel de bijuterie, care e la moda si te face sa fii "cool", e bine sa fii informat si sa cunosti in amanunt tot ce presupune procedura de montare.
1.ncizia de la nivelul limbii trebuie facuta extrem de atent, pentru a nu sectiona vreun vas, iar ustensilele cu care se lucreaza trebuie sa fie sterile.
2.Materialul din care este confectionat inelul pe care il porti la inceput, pana ce rana se va vindeca, este din otel chirurgical, iar sansele de a face alergie la el sunt mult mai mici. Insa dupa acea perioada, multi au tendinta de a alege un alt inel care se dovedeste a nu fi compatibil cu organismul lor, si de aici pana la o serie de complicatii nu mai e decat un pas.
3.Revenind la partea cea mai grava, aceea a unei infectii la acel nivel, trebuie sa stii ca, daca bijuteria nu e bine dezinfectata inainte de a o aplica, posibilitatea contactarii unor microbi e extrem de mare. Infectia se poate extinde rapid, dat fiind si mediul propice, stindu-se faptul ca la nivelul gurii se dezvolta o serie de bacterii.
4.Un alt pericol cu care te poti confrunta, e acela ca bijuteria poate sa se desfaca. Pericolul e mai mare daca acest lucru se intampla in somn, deoarece obiectul este impins catre tractul respirator, pe care il poate bloca.

| incandescentul a răspuns:

Bagati-l in frunte!

| jasmine11 a răspuns:

Si mie imi plac dar ar trebui sa tile faci la un spital cu un pierce medical pentru si eu am avut si mi s-a infectat numai ca nu in limba big grin

| deliam_8720 a răspuns:

E un pic dureros, am avut si eu. Dupa ce iti pui pierce`ul evita mancarurile si bauturile calde de aseamenea mancarurile tari sau cele care se pot lipi de bijuterie ( cum ar fi piure`ul) La faza cu nu te spala pe dintilaughing nu stiu ce sa zic, pe mine nu m`a usturat.happy Si e cam aiura, cum sa nu te speli pe minti 2 zile, te speli dar ai grija sa nu atingi acolo. Si referitor la sare, eu stiam ca grabeste vindecarea si cicatrizeaza, eu mi-am clatit gura cu putina sare si apa dupa ce mi-am pus piercing`ul. De asemenea, cuburile de gheata iti pot fi de ajutor.happy poti sa tii unul pe limba, ca sa mai diminueze umflatura. Poti vorbi, dupa ce ti`l pui. Defectele de vorbire apar cam in 6 ore. Si trec cam in cateva zile apoi revin iar...o vindecare totala a unui pierce in limba dureaza cam 3 luni.