| macandcheese a întrebat:

De ceva timp am buzele uscate si rosii si crapate constant (aproximativ un an jumatate) si am incercat foarte multe strugurele, masti, balsame de buze, creme, exfoliere etc. si efectiv nu imi trece. Pe langa ca ma face sa arat mai urata decat sunt deja mai e si foarte inconfortabil. Ieri am intrebat pe un subreddit ce ar trebui sa fac si o tipa mi-a recomandat cicaplast de la roche posay (nu stiu exact cum se scrie) si l-am comandat de pe net. Daca il mai foloseste cineva imi puteti spune daca e bun? Sau ce altceva ar trebui sa incerc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaa,e mega bună crema.
Eu spre exemplu când sunt supărată, mă apucat grav curățenia. Din cauza produselor de curățenie și a faptului că nu am folosit mănuși, ajunsesem să îmi crape mâinile până la sânge. Le aveam incredibil de uscate și de dureroase.
Orice cremă hidratantă foloseam, mai rău îmi făcea, mă ustura.
Cu cicaplast, din prima zi s-au diminuat considerabil crăpăturile și nu a mai dat sângele, iar în a 7a zi eram complet vindecată.
Pe lângă asta, eu seara folosesc ceta Sibiu, unguent cu mușețel.
Este foarte bun și acesta.

5 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Un medic ai incercat?
Nu ti-ar strica nici o carte de gramatica. Si acolo ai probleme.

| macandcheese explică (pentru Vântulalb):

Nu toti folosim auto-correction happy

| Vântulalb a răspuns (pentru macandcheese):

Asa este, eu nu il folosesc.
Incearca totusi sa inveti limba materna, nu te lasa in baza unei masini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Btw,un fier și niște vitamine din complexul b, nu ți-ar strica.
La fel, să diminuezi stresul și să bei mai multă apă.
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la doctor ca sa excluzi o posibila boala care are astfel de simptome (diabet, boli cu transmitere sexuala etc. ) sau o deficienta de vitamine. Inlocuieste pasta de dinti cu una fara fluor si atunci cand te speli pe dinti aplica un strat de balsam inainte : https://m.emag.ro/......D3Q7F3BBM/
Unele tratamente pot duce la uscarea pielii si a buzelor, daca iei pastile consulta prospectul.

Crema de la LRP este foarte buna dar nu o poti folosi mereu cand ai nevoie asa ca iti recomand un balsam de buze in restul timpului iar seara sau cand esti acasa poti sa iti aplici crema intr-un strat mai generos.
Cei de la tis au mai multe balsamuri dar varianta asta mi se pare cea mai buna :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10036269

Daca folosesti rujuri opreste utilizarea lor timp de o luna sau pana cand conditia buzelor se imbunatateste. Incepe sa le introduci treptat si analizeaza efectul pe care il au asupra buzelor tale. E posibil sa ai o reactie alergica la un ingredient sau mai multe din produsele de buze. Rujurile mate oricum sunt foarte agresive cu buzele.

Bea apa plata pe parcursul zilei, consuma grasimi sanatoase (avocado, peste, oleaginoase crude si fara sare, uleiuri presate la rece ), evita mancarurile picante, bea ceai de fructe de padure dimineata pentru proprietatile antioxidante si cat mai multe legume si fructe pe parcursul zilei. Poti bea zilnic 1-2 cani de bors pentru un aport de vitamine.
https://www.csid.ro/......-12160622/

Atunci cand sunt crapate poti sa folosesti un keratolitic atata timp cat pielea nu este lezata. Cand pielea este lezata apeleaza doar la emolienti pentru a facilita indepartarea cojilor. Nu folosi scrub-uri pentru ca le iriti mai rau.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......ic-p304116