| eek a întrebat:

am o oarecare dilema. nu stiu ce facultate sa aleg. evident ca mie mi ar place o chestie care nu foarte practica.si nici nu cred ca e banoasa la noi in tara..designul interior...mai ales intr o tara in care lumea isi decoreaza sufrageriile cu mobila la 5 mil. asta e ce mi as dori sa fac. sau daca nu design vestimentar.visul copilariei... dar ca sa deschid o afacere in domeniu e nevoie de o suma de bani pe care evident nu o detin.nu zic ca nu ar fi solutii dar oricum..frica de esec e mare

apoi ar mai fi facultatea la care ma indeamna toata lumea..si anume medicina stomatologica. pentru asta trebuie sa dau admiterea.nu e o problema foarte mare pentru ca pot sa invat destul de repede.dar mai e si urmatorul lucru. daca nu intru la buget cine imi plateste mie 60 de mil pe an taxa.
o a treia varianta ar fi sa le urmez pe ambele in cazul in care intru la buget la medicina.

deci va rog ajutati-ma cu ceva idei daca aveti..pentru ca nu stiu ce sa fac cu viitorul meu..si pe oricine as intreba primesc raspunsuri ca"fa ce crezi tu ca e mai bine", de unde mama naibii sa stiu eu cei mai bine. daca abia imi incep viata in adevaratul sens al cuvantului?

8 răspunsuri:
| stpu a răspuns:

In primul an de facultate am invatat o lectie foarte importanta "in viata mai trebuie sa faci si lucrurile care nu-ti plac. Dar cel mai important e sa le faci la fel de bine ca acele lucruri pentru care simti placere"
design interior sau vestimentar e foarte important si in Romania. Poate ca Romania e o tara saraca, dar plina de oameni bogati.
Nu poti urma in acelasi timp doua facultati la zi, la buget. Una trebuie s-o platesti.
Asta e o decizie care in totalitate trebuie sa-ti apartina. In functie de aptitudinile pe care le ai iti alegi si facultate, caci, teoretic, de aceasta depinde viitorul tau.
Daca ai aptitudini pentru design, poti incerca la asta. Iti depui dosarul si pentru medicina. Te pregatesti si pentru aceasta. Daca vei fi admisa la mai multe facultati, te gandesti si la partea financiara si la pasiunea ta.
Eu de obicei am ales ceea ce am vrut de mult timp.

Răspuns utilizator avertizat
| 4ndr3i a răspuns:

Eu cred ca esti destul de matura sa decizi unde vrei sa mergi la facultate asa ca mai gandeste te si fa cea mai buna alegere.Eu zic sa tragi tare pentru medicina ca e banoasa chiar si la noi in Romania si sa si intrii la buget.Stiu ca e greu dar e foarte interesanta medicina dentara.
Succes in a alege facultatea dorita!

| eek explică (pentru 4ndr3i):

Stiu ca e banoasa medicina...dar ma gandesc si la faptul ca sunt ani grei de studiu. si intr un final sa imi dau seama ca nici macar nu imi place ceea ce fac. e teama aia ca nu as vrea sa fac o chestie doar pentru bani..si sa o fac din obligatia de a trai si de a avea un trai decent. as vreau foarte mult sa ma ocup de un lucru care imi place..nu a muncesc ca un cal 12 ore pe zi si sa am doar satisfactia materiala. si oboseala cat incape si timp liber lipsa.

| 4ndr3i a răspuns (pentru eek):

Ai si tu dreptate.M-am gandit si eu la ceea ce ai spus si tu mai sus ca " sunt ani grei de studiu. si intr un final sa imi dau seama ca nici macar nu imi place ceea ce fac" pentru ca si eu am vrut sa dau la medicina dar nu eram sigur pe mn..si pana la urma am zis sa termin facultatea la care sunt acum (Spiru Haret Bucuresti MAEI) si vad ce se intampla dupa.

| someonelikeu a răspuns:

Medicina stomatologic, comunicare si relatii publice

| MihaelaSiEu a răspuns:

Buna eek! Vruiam sa-ti spun cat imi place postul tau (mai ales partea de final). Si eu ma aflu acum in aceeasi dilema. Probabil toata lumea trece prin asta. Am o idee, care s-ar putea sa ne fie de folos amandurora: hai sa facem o lista cu 2 coloane (una pro si una contra) pentru fiecare facultate in parte si cea care are cele mai multe puncte pro si cele mai putine contra va fi cea pentru care vom aplica. Ce zici e o idee buna si corecta?