| carla73838 a întrebat:

Bună. Ce functii pot avea civilii in armata? Nu știu dacă am formulat corect întrebarea. As vrea sa am o funcție în armata însă nu ofiter sau soldat. Sau la partea de ofițeri. Care sunt pașii pentru a deveni un ofițer de logistica și ce face unul?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

La nivelul unitatilor si a marilor unitati sunt formatiuni de cazarmare pentru intretinerea cazarmilor, ateliere de reparat auto. La nivelul corpurilor de armata si central sunt ateliere de reparat tehnica de diferite categorii, inclusiv a armamentului.
In toate aceste formatiuni sunt incadrati cu preponderenta civili de specialitate, inclusiv ingineri.
In armata, la nivelul unitatilor sunt functii incadrate cu personal medical civil.
La compartimentele financiar-contabile, personalul de executie este format din personal civil cu liceu sau facultate (depinde de functie si complexitatea ei) de specialitate.
In prezent, armata nemaifiind obligatorie, masa se serveste in unitati la popote, contracost, unde personalul este civil.
Totul depinde de nivelul esalonului si necesitati.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt mai multe funcții civile în armată, cum ar fi: electrician, lăcătuș mecanic, sudor, contabil, gestionar, șofer civil.
Aceștia se ocupă doar de câte o unitate anume, lucrează 8h pe zi.
Printre cei cu uniforme mai există electricieni, mecanici, bucătari și altele, dar ăia sunt sub jurământ, și sunt antrenați să lucreze în misiuni, nu prea fac treabă în unitate.

| mi25 a răspuns:

Referitor la ofiter de intendenta, trebuie sa dai examen la Academia trupelor de uscat, facultatea logistica.
Un ofiter de logistica se ocupa cu aprovizionarea unitatii cu materialele de specialitate necesare unitatii si militarilor la pace si la razboi. In acest sens calculeaza necesarul, planifica aprovizionarea cu materiale in functie de planificarea aprobata, urmareste introducerea lor in depozite sau alte locuri de depozitare.
Verifica lunar, prin sondaj existenta bunurilor materiale, in depozite si in cazarma.
Intocmeste documente necesare distribuirii materialelor din locul de depozitare.
Intocmeste Darea de seama anuala in urma inventarierii anuale si o inainteaza la esalonul superior.
Intocmeste lucrari (documente) de asigurare materiala pe linia functiei pentru si in caz de razboi.
Intocmeste documente pentru declasarea materialelor scoase din uz si le propune pentru casare.
Acestea le fac, de regula ofiterii tineri. Daca avanseaza in functie si grad, au alte indatoriri.
Cu totii participa la aplicatii sau misiuni, in functie de nevoi.
Fac si ei de serviciu pe unitate.
In unitati, tinerii ofiteri de logistica ocupa functii pe specialitati: aprovizionare cu alimente, cu echipament, cu carburanti-lubrifianti, auto.
Am prezentat o parte din atributiunile unui ofiter de logistica.

Răspuns utilizator avertizat