| Lukas1994 a întrebat:

Buna dimineata, ce impozite platesc la ANAF curierii Uber sau Food Panda? Daca ma apuc de curierat la una din aceste firme, trebuie sa imi fac dosar la ANAF? multumesc.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu vehicul personal te faci pfa (persoana fizica autorizata) si cred ca va trebui sa mergi la anaf inainte de a lucra ca sa te aibe in baza de date. Sau platesti un notar sa o faca pentru tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci dosar nicaieri, nu exista conceptul de dosar la ANAF, insa va trebui sub o forma sau alta sa iti fiscalizezi castigurile si varianta cea mai la indemana e PFA

| Lukas1994 explică (pentru suntserios):

Cam care este procedura? Trebuie sa-mi calculez sumele pe care le fac luna de luna si la sfarsit de an trebuie sa achit taxele aferente la ANAF?

| suntserios a răspuns (pentru Lukas1994):

Sunt mai multe feluri de pfa. Cel la venit reala in care platesti procent din veniturile nedecontate si cel ma norma de venit unde platesti procent dintr o suma fixa indiferent de cat incasezi.

Nu stiu sa iti dau detalii acum despre cum lucreaza curierii de uber si care din cele doua se preteaza.