| MisteryGirl15 a întrebat:

Ma tot gandesc in ultimul timp ce sa fac dupa terminarea liceului.
Insa nu stiu ce...stiu ca vreau sa lucrez intr-o corporatie/multinationala insa nu stiu ce posturi sunt disponibile in astfel de companii deci prin urmare, nu stiu ce facultate sa urmez.
Imi puteti spune va rog cat mai multe joburi in cadrul corporațiilor /multinationalelor?
Dau funda pentru cel mai serios si mai explicit raspuns.

Răspuns Câştigător
| Bogdann1107 a răspuns:

Depinde de profil, si cele multinationale cum iti doresti cer studi superioare liceu+facultate+experienta vasta.
Acum depinde de noroc legat de experienta.
Daca te faci placut serios si sti sa rezolvi ce isi doresc nu mai conteaza experienta.
Eu personal regret 20% ca nu am continuat sa merg la bac apoi la facultate.
Iti recomand sa te axezi pe ce va revolutiona viitorul. IT, dezvoltator aplicatii, C++, sau mai poti sa fi angajat intr o firma mare ca si ajutor IT dar iti trebuiesc cunostinte in retelistica.
Depinde de noroc si ce te atrage nu face ceva doar de dragul banului fa din pura pasiune.
Eu dupa ce am muncit si schimbat cateva joburi am observat ca nu imi place munca si am vrut sa fiu independent la locul de munca nu seci stres si figuri!
Am deschis un magazin gsm am dat kix ca nu mai intra pe profit si l am inchis.
In timpul liber imi placea sa desenez si uitandu ma pe internet am observat ca ma atrage arta tatuajelor.
Am citit invatat foarte mult practica la fel foarte multa iar acum ador ceea ce fac, programez in functie de cum imi doresc eu, pretul cum il doresc timpul este impartit asa cum imi doresc.
Nu ma bate nimeni la cap nu ma streseaza nimeni.
Cheia este sa faci ce iti place!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat