| Ijustneedmusic a întrebat:

Ce faci atunci cand toata lumea cere ceva de la tine? Uneori plang din cauza celor din jurul meu si mi-e frica sa nu cad din nou in depresie pentru ca am mai patit-o. Anul acesta am intrat clasa a IX-a la unul dintre cele mai bune colegii din judet insa aproape nimeni nu ma sustine. Tata, cativa prieteni de familie si profesorii m-au incurajat sa merg acolo si stiu ca sunt mandrii ca am intrat printre primii dar restul imi zic ca e cea mai mare greseala, ca eu nu aveam nevoie de un colegiu cu prestigiu si cand au auzit ce profil am ales au inceput sa ma atace, ca acum in Romania in zadar ai facultate ca oricum nu ai serviciu, ei vor ca eu sa ies deja cu o meserie, probabil ca ma vad deja angajata. Mereu au cerut cate ceva de la mine dar nu m-au incurajat niciodata. Am participat la concursuri si olimpiade din clasa a V-a si am obtinut la toate la care am participat macar o mentiune insa ei nu vor sa inteleaga nimic. Mi-am dorit mult sa intru la acest colegiu, am intrat insa duminica, la o reuniune de familie au deschis din nou subiectul si s-au luat oarecum de mine, ca voi ajunge sa stau acasa...si nu m-as astepta, mai ales ca ei, atunci cand au avut copii la scoala i-au incurajat si acum toate verisoarele mele s-au stabilit departe, le e bine, au meserii bune. Eu as vrea sa-i conving ca am facut cea mai buna alegere pentru viitorul meu pentru ca asa e. De mic copil visez sa intru la un colegiu privat pe specializarea design de interior iar anul acesta am ratat proba de admitere pentru ca am participat la un concurs asa ca directoarea de acolo mi-a propus sa merg anul viitor si sa dau proba de departajare insa daca am intrat la acest colegiu, nu stiu..as vrea pe de-o parte sa raman aici iar pe de alta parte sa merg la design. Ce pot face pentru ca am o stare neplacuta, sunt trista si as vrea sa plang non-stop pentru ca mi se pare ca toti sunt importiva mea? Daca as termina profilul la care sunt acum, adica filologie-bilingv engleza, ce meserii as putea avea? Ce facultate as putea urma? Eu ma gandeam la psihologie, jurnalism sau filosofie, dar as vrea sa vad mai multe posibilitati si apoi sa ma orientez spre ce imi place mai mult, dar am nevoie de niste sfaturi, sa zic asa. Multumesc!

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Daca tata si cativa prieteni de familie te-au incurajat sa intri aici, e arhisuficient. Cine sunt ceilalti "trei lulele-trei surcele" care care isi dau cu parerea contrara? Tata conteaza si cativa prieteni destepti. Alegerea ta e nici ca se putea una mai buna. Si nu-ti fa deja planuri ca la ce facultate vei merge. Ia-o binisor si incetisor. Esti abia a IX-a. Ha, haa...mai e mult. In mod sigur ti se vor deschide orizonturi. Educatia (in sensul in care folosesc englezii acest cuvant) este un giuvaer de pret. Chiar daca aia care intra mai repede in servici ajung mai repede la bani, satisfactiile pe care le vei avea tu vor fi incomparabil mai mari. In plus, ele (satisfactiile) vor fi de durata, pentru intreaga viata, spre deosebire de cele ale celorlalti, care azi sunt, maine nu mai sunt. Fa abstractie de parerea hahalerelor si mergi curajoasa pe drumul cel bun pe care l-ai ales.
(mandri - cu un singur i).

| neutrino a răspuns:

Felicitari fata draga! Fruntea sus, fii mandra de tine si ai sa vezi ca intr-o zi toti cei ce te cunosc vor recunoaste valoarea ta. Conteaza sa-ti placa ceea ce faci si ai sa vezi ce bine-ti va fi. Nu uita ca lumea mai e si invidioasa! Drum bun pe calea pe care ai ales-o!

| raluk27 a răspuns:

Din ce spui mi se pare ca rudele care te critica, o fac pentru a te trage in jos, sa devii mediocra ca ele. E adevarat ca in Romania e greu sa iti gasesti un job in domeniu din care sa castigi, chiar daca ai 7 diplome. Insa chiar si faptul ca studiezi reprezinta o usa care undeva ramane deschisa. Poate ai sansa sa intri, poate nu, dar daca te culci pe-o ureche, asa cum toata lumea "te incurajeaza", sigur acea usa va ramane inchisa. Si eu m-am confruntata de multe ori cu aceasta atutudine, sa spun "paguboasa". Oamenii sunt rai, invidiosi, nu iti vor binele, nici daca iti sunt rude. Asa ca, fruntea sus ca n-ai de ce sa te simti aiurea. Si data viitoare priveste-i in ochi si confrunta-i, chiar cu riscul de a te certa. Spune-le ca e o atitudine de mediocru, de om care e resemnat cu propria conditie, care niciodata nu va aspira la mai mult, sa te complaci intr-o situatie gen "de ce sa mai invat, ca oricum viata e grea in Romania". Si atunci ce? Sa ai negru sub unghii si sa dai cu sapa?
Cat despre viitor, poti pleca in afara, daca iti doresti, sau poti opta pentru jurnalism, stiinte politice, litere, drept, psohologie etc. Ai de unde alege. Si in paralel, ai putea obtine o autorizatie de traducator (sa castigi un ban in plus).

| 69Morena69 a răspuns:

Daca tata si cativa prieteni de familie te-au incurajat sa intri aici, e arhisuficient. Cine sunt ceilalti "trei lulele-trei surcele" care care isi dau cu parerea contrara? Tata conteaza si cativa prieteni destepti. Alegerea ta e nici ca se putea una mai buna. Si nu-ti fa deja planuri ca la ce facultate vei merge. Ia-o binisor si incetisor. Esti abia a IX-a. Ha, haa...mai e mult. In mod sigur ti se vor deschide orizonturi. Educatia (in sensul in care folosesc englezii acest cuvant) este un giuvaer de pret. Chiar daca aia care intra mai repede in servici ajung mai repede la bani, satisfactiile pe care le vei avea tu vor fi incomparabil mai mari. In plus, ele (satisfactiile) vor fi de durata, pentru intreaga viata, spre deosebire de cele ale celorlalti, care azi sunt, maine nu mai sunt. Fa abstractie de parerea hahalerelor si mergi curajoasa pe drumul cel bun pe care l-ai ales.
(mandri - cu un singur i).

| Grigore_Betty_1993 a răspuns:

Hei! in primul rand felicitarihappy ce pot sa-ti zic? nu asculta de nimeni, ci doar de tine, pentru ca doar tu stii ce vise si dorinte ai.esti o fata inteligenta, si iti vei duce drumul in scoala si facultate spre succes, ai sa vezi happy eu am terminat filologie intensiv engleza, mi-am luat bacul cu o nota onorabila (nu vreau sa ma laud, ci doar sa spun ca e mai usor sa iei nota mare la bac daca esti la filo, decat daca ai fi la vreun profil "cu viitor, pe care daca-l termini nu ramai acasa" dar la care se da bac din matematica) si acum urmeaza sa fiu studenta la teatrologie, desi toata lumea se impotrivea acestei idei, ca na, am sa raman cu diploma si fara loc de munca laughing pe de alta parte, dupa ce termini liceul poti sa dai linistita la una din facultatile amintite de tine, nu o sa ai nicio dificultate sa le termini cu binehappy mult succeshappy