| Cristinna_8657 a întrebat:

vreau sa fac liceul pedagogic pentru a ajunge invatatoare, dar nu vreau la clasa 1! se poate ca o invatatoare sa predea doar la clasa 2 3 si 4?

6 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Nu, trebuie sa predai la clasele 1-4. poti sa te faci si educatoare daca nu vrei invatatoare. happy

| darrio2007 a răspuns:

O invatatoare preda la clasele 1-4.Asa ca nu ai ce face.Invata cat mai bine ca sa iei note mari in liceu si da la facultate sa devii profesoara.Asa nu mai predai la cls.1.

| alexbordei93 a răspuns:

Logodnica varului meu care tocmai a terminat Facultatea de psihologie si stiintele educatiei - sectia Pedagogie s-a inscris in toamna la Departamentul de invatamant primar si prescolar din cadrul aceleiasi facultati tocmai pentru a se califica invatator-educator.

Tu te poti inscrie direct la acest departament care are sediul in complexul Leu langa Politehnica.
http://www.fpse.ro/....../index.php

Sunt studii de 3 ani finalizate cu licenta.

Mai exista si o facultate privata la CREDIS cu sediul langa Facultatea de Drept care are aceeasi specializare cu optiunea de a face cursurile la fara frecventa. Si nu se poate acum depinde de cum prinzi clasele insa daca iei o calsa o iei de la Clasa 1 pana in a iV-a. Stima,

| RobertRby93 a răspuns:

Nu cred ca este posibil. Nu este precum la liceu sau in gimnaziu unde profesorii isi pot alege clasele. La clasele primare exista un singur invatator pe clasa, adica clasa 1 va avea acel invatator pana in clasa a 4-a. Acel invatator nu va preda matematica la clasa 1, dupa se va duce sa predea romana la clasa a 3-a. Nu, invatatorul este precum dirigintele : cand isi ia o clasa, o duce pana la sfarsit, doar ca el [invatatorul] preda toate materiile.

| danyelaionela a răspuns:

Si la cum ai scris "doar" nu cred ca ai sanse sa predailaughing

| Maadyy14 a răspuns:

Nu se poate. Daca vreii sa fii invatatoare trebuie sa fii de la 1-4.