| anonim_4396 a întrebat:

In ce diresctii ar trebuie sa ma indrept pentru a ajunge in domeniul de criminalistica, respectiv DETECTIV CRIMINALIST? As dori sa primesc raspunsuri concrete si sigure. Ma bazez pe voi

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu exista profesia de detectiv criminalist, doar de criminalist.
Vezi si aici:
https://www.criminalistic.ro/vreau-sa-devin-criminalist/

| CodrutElian1990 a răspuns:

Criminalistul este din randul ofiterilor de politie. Mai exista procur criminalist, din randul procurorilor (toti procurorii fac pregatire speciala de criminologie, dar nu toti practica). Exista si medici criminologi la medicina legala.