| AvalohAlyn a întrebat:

Care sunt sansele sa te angajezi in Romania la momentul actual, dupa terminarea unei facultati sau postliceale.Ce domenii sunt cautate? Sunt sanse sa te angajezi pe un salariu normal?

Răspuns Câştigător
| DarthRevan a răspuns:

Nu exista asa ceva, nu iti va zice nimeni ca viata este asa si sansele sunt astea. Terminati cu indoileile astea, e adevarat ca traim intr-o societate destul de corupta si fara onoare.Dar nu uita ca incredere e ce mai importanta.Nu conteaza jobul care il ai, conteaza ce sti, si ce faci, cu ce iti ocupi timpul.Eu inloc sa ies afara cu toti fraieri sau cu toate fetele care vor atentie.Citesc 10 de carti si scriu... citesc despre economie, fac calcule, ma gandesc la un plan de afaceri, fac sport si incerc sa mananc cat mai sanatos, dorm 8 ore zilnic, de obicei ma culc la 11 noaptea.Asta ar trebui sa te preocupe, persoana ta, sa te autoeduci singur.Si nu conteaza daca esti in Romania sau nu, conteaza ce sti tu, daca tu vei fi ala bun, ala ingenios, ala special, ala care va face ceva, Intelegi asa fuctioneaza lumea asta.Cine e cel mai priceput e acolo restul merg unde pot.

| Teardrop a răspuns (pentru DarthRevan):

Nu are nici o legătură cu ce întreabă el.

Degeaba ştii să faci de toate, dacă nu ştii să comunici cu oamenii.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru DarthRevan):

Foarte bine spus!
Unii oameni consideră că munca se face doar pentru bani. Pai ca sa excelezi si sa faci din ce in ce mai multi bani de ce ai nevoie? Iubire de lucru. Daca mie îmi place sa fiu profesor, nu voi excela la avocatură daca intru acolo de exemplu.
Si trebuie sa gandesti logic. Oare ce se caută si ce se va cauta in viitor cel mai mult? Pai uite-te: Suntem inconjurati de telefoane inteligente, calculatoare si programe. Domeniul IT va fi cel mai cautat

| DarthRevan a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Exact,dar oamenii merg pe ideea ca vreau bani, si nu o sa faca niciodata banii, pentru ca asa e viat asta.Iti da ceva daca oferi ceva inapoi in soceitate. Daca dai mai mult vei primi si mai mult, nu conteaza ce banii, iubire, senitmente etc... respect cam asa fuctioneaza legea atractiei esti ceea ce faci, si ce gandesti, nu ceea ce vrei tu sa gandesti ca vrei.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru DarthRevan):

Păcat ca gândirea asta este asa de greu de schimbat la unii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teardrop):

Oamenii sunt o pierdere de vreme si nervi. majoritatea

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te ţine nimeni în societate. Poţi să te muţi oricând în pustietate ca şi călugării. Sau să te faci cioban. Aşa n-o să fii nevoit să petreci timp în preajma oamenilor.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de ce ai terminat. Sunt multi cu facultatea care lucreaza ca muncitori necalificati.

| sappy a răspuns:

De angajat vei gasi cu siguranta dar nu ai sanse sa castigi si sa lucrezi intr-un domeniu unde studiile sa fie punct de referinta!

| Andeuta a răspuns:

Ai sanse mari. Daca esti cel mai bun, daca nu esti incarca sa devii. Oamenii care se dedica muncii lor au intotdeauna un loc de munca asigurat.

| DarthRevan a răspuns:

Poti face banii din rahaturi, stiu multi oamenii care au venit sa se planga, ca ei nu au banii, ca nu au viata care si-o doresc.Pentru ca iei si-au creiat situatia intelegi, tu iti creezi viata nu ala sau familia intelegi? poti fi tigan sau tiganca si tot sa fi bogat sau sa fi cel mai tare intr-un deomniu, bani sunt bani, un obiect iar tu te folosesti de iei ca sa iti atingi scopurile tale, visele si asa ajungi sa faci si mai multi banii.

| TheMisunderstood a răspuns:

Buna! Nu prea stiu despre asa ceva, dar stiu ca de exemplu cei care au terminat facultatea UBB din Cluj la profilele matematica si informatica (2 profile diferite) in ultimii ani imediat dupa au fost angajatila firme in proportie de 100%!