| Liviucu a întrebat:

Cică deficit mare.

Arunc si eu o intrebare pe aici: se plang astia de prin Militie ca se confrunta cu demisii gârlă, din multe motive, cel mai neoficial ar fi salarizarea proasta, riscuri mari, etc. Se zvoneste ca pentru Academia lor, pentru actualul master profesional ar vrea sa renunte la unele probe ca sa atraga public. Personal nu pot trece medicalul din motive oftalmo, si ma tot gandeam de ani de zile la o prostie si va intreb si pe voi: care sunt posturile la care poti aplica fara proba medicala sau chiar si cea sportiva? Nici macar functionar pe la birouri?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Functionarul ala ce crezi ca face?
Copii xerox?
laughing
Nu te angajezi in structura MAI daca nu ai studii in domeniu.
Uite exemplu :
Anunț concurs director general adjunct la Direcția Generală pentru Evidența Persoanelor, poziția 2
Ministerul Afacerilor Interne organizează:
Posturi scoase la concurs:
Polițist
Ofițer de poliție
Nivel funcție: Conducere - perioadă nedeterminată

poz. 02 - director general adjunct prevăzut cu gradul de Chestor de poliție - arma: Evidenta persoanelor si baze de date, unitatea: Dir. Gen. Ev. Pers. - Direcției Generale pentru Evidența Persoanelor, jud. B, MUNICIPIUL BUCURESTI, Domeniu de activitate: Comandă/conducere

Si e la evidenta persoanelor, adica la birouwinking

Structuri în subordinea / în cadrul MAI
Unităţi, instituţii şi structuri aflate în subordinea / în coordonarea / în cadrul Ministerului Afacerilor Interne
Poliţia Română
Jandarmeria Română
Poliţia de Frontieră Română
Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă
Inspectoratul General pentru Imigrări
Inspectoratul General de Aviaţie al Ministerului Afacerilor Interne
Direcția Generală de Protecție Internă
Direcţia Generală Anticorupţie
Instituţia Prefectului
Direcţia Generală de Paşapoarte
Direcţia Generală pentru Evidența Persoanelor
Direcţia Generală Permise de Conducere și Înmatriculări
Agenţia Naţională Antidrog
Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane
Arhivele Naţionale
Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza"
Institutul de Studii pentru Ordine Publică
Centrul Naţional SIS
Casa de Pensii Sectorialã a Ministerului Afacerilor Interne
Clubul Sportiv „Dinamo" Bucureşti
Centrul de Psihosociologie al Ministerului Afacerilor Interne

Vezi aici posturi
https://hub.mai.gov.ro/recrutare/anunt/index

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a lucra in birou la politie trebuie sa ai pregatire de... pile.

| Simpatic a răspuns:

La birou nu crezi ca se intra mai greu? sunt toate pilele si/sau oameni cu oarece vechime pe acele posturi caldute, nu se elibereaza asa usor posturi noi acolo! si da, si acolo trebuie scoala in domeniu!

| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca vor schimba vreodata probele medicale, sa permita hadicapatilor, obezilor si altora cu probleme de sanatate sa intre in politie, oricum la acest moment sunt cerinte minime sa fie omul sanatos, ca altfel nu are de ce sa intre in Politie, daca nu poate sa alerge dupa criminal, nu poate sa se aplece sa se inchida la pantofi, sau nu vede bine criminalul.
la birou nu au ce cauta politistii simpli, ca aia nu au carte prea multa sa stie a intocmi documente legale, necesitand o academie de Politie, un colegiu sau chiar o facultatede Drept.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Varule nu vreau sa fiu nesimtit dahee hee
1. ai 38 de ani nu mai ai sanse, nu te mai baga nimeni in sistem la varsta asta pentru ca ai aproape 40 de ani si mai stai 3-4 ani si iesi la pensie
2. nu mai zic de probele medicale, nu ti se pare normal daca unu e chior sau are alte deficiente de astea sa nu fie acceptat?
3. uita-te putin la tine nu esti fit ce sa faci tu cand o sparge unu o banca sau ceva pana alergi tu sa-l prinzi mori alergand ca nu estsi obisnuit cu alergatu. Daca imi zici ca esti smecher tu tragi de fiare sa stii ca e egal cu 0winking, trebui sa fii capabil sa alergi nu sa dai cu pumnu.
4. Astept injuraturile da astea e adevaruwinking, s-a terminat cariera ta in politie, nu mai ai timp, aaa poate mai merge sa ajungi ceva agent de asta de circulatie ca nu iti trebuie tie capacitate sportiva decat ca sa iei proba aia.

| alina2k18 a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Puiule, MAI nu inseamna numai politia, jandarmeria, SIAS si care mai sunt laughing de alearga dupa infractori laughing
Ai DGA, pasapoarte, permise, imigrari, evidenta persoanelor si altele.
Doar ca la 38 ani cum zici si tu, mai avea putin si iesea la pensiewinking trebuia sa aiba minim 15 vechime in munca.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru alina2k18):

Ai dreptate si tu, dar s-a cam inteles ideea, pentru el e tarziu.Omu poate vrea sa faca vreo schema sa pacaleasca ''viata'' si sa ajunga in sistem sa munceasca si el 3-4 ani si dupa sa ia pensie cat ia unu cu experienta de 20 de ani ceea ce nu se poate.

| Liviucu explică (pentru Alexandru1111199):

Nu am fost pe aici 10 ani si tot lume nebuna e pe aici.
Iar aia cu 38 si la 42 iesi la pensie, nu e valabil decat daca ai 20 ani vechime.
In rest, numai de bine.