| Buldog1 a întrebat:

Funda! Buna am de facut proiect despre ce vreau eu sa devin.Eu as vrea sa lucrez la radio adica dj?(spuneti-mi daca e bine).Si as vrea sa mai stiu si ce este profesia si ce este meseria plz.

4 răspunsuri:
| JomelaMaya a răspuns:

Eu zic ca e bine, socializezi cu oamenii, ii faci sa se simtă bine. După mine este un vis mare, dar totusi nu imposibil. Cat despre meserie sau profesie, as vrea sa te ajut, dar nu sunt sigura. In procente de 80 % ar fi profesie. Mult succes!

| Buldog1 explică (pentru JomelaMaya):

Mersi eu as vrea sa dau muzica sa spun meteo si alte chesti ca la radio cum se numeste nu stiu sigur daca dj?

| AdrianBucur a răspuns:

Profesia este o ocupație, îndeletnicire cu caracter permanent, pe care o exercită cineva în baza unei calificări corespunzătoare, este un complex de cunoștințe teoretice și de deprinderi practice care definesc pregătirea cuiva

| AdrianBucur a răspuns:

Profesia este o ocupație, îndeletnicire cu caracter permanent, pe care o exercită cineva în baza unei calificări corespunzătoare, este un complex de cunoștințe teoretice și de deprinderi practice care definesc pregătirea cuiva.

Profesiune sau îndeletnicire bazată pe un complex de cunoștințe obținute prin școlarizare și prin practică, care permit celui care le posedă să execute anumite operații de transformare și de prelucrare a obiectelor muncii sau să presteze anumite servicii; îndeletnicirea meseriașului; calificarea profesională a meseriașului; meșteșug, meșterie.