| Leaflets a întrebat:

Hei TPU, stie cineva vreun site care-mi poate arata toate tipurile de medici si cate ceva despre fiecare? Sau. poate vreunul din voi sa fie dragut si sa-mi raspunda cu ajutorul propriilor cunostinte? Va rog mult. Promit funda celui mai bun raspuns!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi o lista a specializarilor medicale("tipuri de medici", cum le denumesti tu!):http://www.cariereonline.ro/......a-acestora

p.s. Dupa ce termini facultatea de medicina generala (6 ani) poti opta, in urma unui examen, sa-ti faci rezidentiatul( sa te specializezi) intr-una din specialitatile medicale din respectiva lista. De exemplu, pentru a profesa ca medic specialist in alergologie si imunologie clinica trebuie ca, intai, sa faci 6 ani de medicina generala iar apoi inca 4 ani de rezidentiat in specialitate.

| unprietenaproape a răspuns:

Mai intai trebuie sa faci facultatea de medicina iar apoi sa iti alegi o specializare in functie de ce te atrage. O sa descoperi in timpul facultatii asta.