| alexandruwwe12 a întrebat:

La o interventie,la un incendiu ca pompier gata e asa periculos? Nu neg faptul ca nu iti poti risca viata,dar daca e chiar asa exagerat ar insemna sa decedeze mai multi pompieri decat sa iasa la pensie,in schimb eu vad foarte multi cum ies la pensie,cu pensii foarte bune, sunt si treburile calculate mai sunt si incidente, dar nu zilnic.

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu vad rostul intrebarii si nici nu inteleg ce anume sustii.

Tu nu consideri ca un job este periculos decat daca mor mai mult de jumatate dintre oamenii care practica acel job? Acela nu ar fi job, ar fi o condamnare la moarte.

Este evident ca meseria de pompier implica riscuri mult mai mari decat alte meserii. Dar asta nu inseamna ca vor muri o jumatate dintre pompieri. Vasta majoritate vor iesi la pensie.

| alexandruwwe12 explică (pentru johnnny123):

Ma scuzati,ce vreau eu sa extrag de aici e ca : da, am si precizat sunt sanse sa ti se intample ceva, e o meserie de risc, dar nu ceva de genul a stai e rau la pompieri ca pot sa mor, ce sanse sunt? de sub 1%? pai si daca sunt de 0, 5% cine isi pierde timpul cu asta? Avand in vedere sansele sa mori parerea mea e n-are rost sa-ti bati capul cu "nu ma duc la pompieri ca o sa mor"