Întrebare recomandată | cristianstan a întrebat:

Imi poate spune cineva daca a trecut printr-un proces de verificare a background-ului profesional cu cei de la HireRight? Urmeaza sa fiu recrutat de o companie care lucreaza cu HireRight pentru confirmarea informatiilor din CV. Din cautarile pe google, aceasta firma nu are o reprezentanta in Romania. Voiam sa stiu care este procedura lor prin care fac "screening-ul"? Trimit e-mail sau suna la anterioarele locuri de munca? Ce se intampla daca una dintre firmele pentru care am lucrat inainte nu mai functioneaza din 2014? Daca ati trecut printr-un astfel de proces de verificare, va rog sa imi spuneti din experienta voastra. Multumesc!

2 răspunsuri:
| s0ni a răspuns:

Buna! Stiu ca este veche postarea, dar as vrea sa stiu ce s-a intamplat pana la urma? Am si eu acum un backround check cu HireRight.

| duraila a răspuns (pentru s0ni):

Buna,

Cum a decurs procesul de screening cu HireRight?
Ce verifica mai exact și ce documente solicita de la locurile de munca anterioare?

Mulțumesc frumos pentru suport!