| anonim_4396 a întrebat:

In prezent locuiesc in Spania, am terminat liceul si am dat bacul aici si din anul acesta mi-as dori sa merg la Facultatea de Relatii Internationale si Studii Europene din Cluj. Sti cineva care sunt criteriile de admitere? Mentionez ca de vreo 5 ani nu mai locuiesc in Romania, si nu-s la curent cu tot ce se intampla in domeniul educatiei. Am citit pe diferite site-uri ca am nevoie de nota de la bac (romana), dar asta e chestia, ca eu n-am dat bacul in romana. Se poate? Daca ati fost/sunteti studenti la RISE imi puteti da mai multe detalii despre faculta? Se merita? Profii isi dau interesul? Va multumesc happy

10 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Ar trebui sa iti echivaleze notele din Spania acolo, dar cel mai bine ar fi daca mergi in Romania, sa mergi pana la facultate sa iti dea informatiile necesare. PS: de ce vrei sa mergi la Cluj la facultate daca ai atatea posibilitati in Spania?

| didu48 a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Pentru ca am urat tara asta de cand am ajuns, in sensul ca sunt rasisti(cel putin cei care i-am cunoscut eu), nu-mi place defel, de multe ori ajungeam de la scoala plangand...e greu... viata mea sociala e zero barat, am ajuns sa-mi fie dor si de gropile de pe strazi, si etc happy

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru didu48):

Pacat. Si eu stau in Spania, dar niciodata am infruntat aceste probleme. Poate fiindca sunt de mult mai mult timp, oricum am problema invers: urasc Romania. Oricum,iti doresc succes, cum se zice " daca vrei sa inveti,inveti oriunde, fara sa conteze tara, ce facultate e, ce profil, etc".

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru didu48):

PS: in ce provincie stai?

| didu48 a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

In Cataluña. Banuiai, asa'i?

| OnUrBjD a răspuns:

Suntem amandoi undeva cam in aceeasi situatie, poate ca a mea e mai avansata big grin

Din cate m-am interesat, diploma de bac si cea de liceu (selectivitat i batxillerat) se pot omologa in Romania si din intelese nu ai nevoie sa dai bacul la limba romana. Asta insa depinde unde doresti sa intri pentru ca daca doresti sa ai o cariera care merge strans legata cu ceea ce este limba si literatura romana, adica o cariera la litere, este foarte probabil sa trebuiasca sa dai o anumita proba echivalenta cu bacul. Asta insa cred ca depinde de fiecare facultate si pana acolo trebuie sa ai diplomele omologate deja. Pentru asta iti recomand sa suni la ministerul invatamantului din Romania pentru ca iti va distribui informatii foarte importante si utile. Cat despre durata asteptarii pentru omologare, am inteles ca nu dureaza chiar atat de mult, cel putin nu in comparatie cu perioada de asteptare a celor romanesti in strainatate unde ajungi sa astepti multi ani de zile.

Nu stiu cand ai gatat liceul cu bacul dar daca asta s-a intamplat anul trecut sau se va intampla anul asta, sper sa nu gresesc dar nu cred ca ai primit deja diploma care sa constate studiile facute si sper ca esti constient/a ca ai ceva de asteptat.
Eu sunt la facultate si inca nu le-am primit, asa ca...

Si apropo... cat despre rasism, sunt sigur ca ai avut ghinion. Nu cred ca am intalnit locuri in Catalunia unde sa am asemenea probleme. Cu siguranta este o problema pe care o ai doar pe acolo. Eu personal mereu am fost apreciat pentru cine sunt, ce fac si de unde vin si sunt mandru de asta. Rasism, prea putin, nu in Catalunia.

| didu48 a răspuns (pentru OnUrBjD):

Cum am mai precizat in intrebare, la facultatea la care vreau sa merg, si din cate stiu eu se studiaza istorie, filozofie, consitutii europene si alte lucruri care nu-s strans legate cu literele.

Am terminat liceul anul trecut, si da, sunt constienta ca nu o sa primesc diploma decat in cativa ani, dar am un fel de adeverinta care atesteaza faptul ca am terminat liceul (batxillerat).

Nu vroiam in niciun caz sa generalizez, asta este stric parerea mea, chestia cu rasismul, mie mi s-a intamplat, atat din partea colegilor cat si din partea profesorilor, dar fiecare cu norocul lui.

In rest, mersi pentru informatii :*

| OnUrBjD a răspuns (pentru didu48):

Nu stiu ce se studiaza exact in domeniul acela. Cea mai buna solutie este sa suni si sa intrebi peste tot de ceea ce ai nevoie, atat la facultate cat si pe cei de la minister. Tine cont ca trebuie sa ajungi si in Romania pentru a depune actele pentru omologare si abia dupa o perioada de timp vei putea intra la facultate. Eu in locul tau m-as grabi putin pentru ca daca nu, mai ramai inca un an pe banca si nu cred ca iti doresti asta happy

| OnUrBjD a răspuns (pentru didu48):

Iar despre rasismul la scoala, am mai auzit si nu esti primul caz. Depinde mult si la ce scoala esti si orasul. Daca te duci la facultate si mergi in Barcelona de exemplu sa studiezi ti-ai schimba cu totul parerea, crede-ma. Facultatiile de aici sunt ca aeroporturile, ai lume de pe tot globul, poate chiar mai multi straini decat spanioli, ai ramane uimita. Si mie mi-a fost teama putin cand ma gandeam ca ma pot astepta la orice, dar viata sociala din facultate este ultimul lucru de care trebuie sa te preocupi. M-as muta sa locuiesc intr-un campus cu toata placerea, o viata mult mai frumoasa si mai linistita decat cea din oras.
Dar no, decizia fiecaruia trebuie respectata. Asa cum tu vrei sa mergi in Romania sa-ti faci studiile, asa doresc si eu, doar ca din alte motive.
Crede-ma insa ca ai multe de pierdut de aici si ca inca nu ai descoperit partea cea mai frumoasa a unui student.

| Răţulea_Elena_1995 a răspuns:

Buna DIDU48. In final ce ai facut? Te-au acceptat la facultate in Romania? Si eu sunt in Cataluña si ma intereseaza cum sta treaba ( intr-adevar trebuie sa ma interesez si la facultate in Romania). Eu aici sunt la uman(filologie). Sunt de aproape 3 ani, dar vreau sa ma mut in Romania.

Ti s-au echivalat diplomele?

Mersi :*