| 141414 a întrebat:

Vreau sa merg la facultate, dar sunt pe ocnt propriu, fara ajutor din partea nimanui. Mergand la facultate, pentru a supravietui am nevoie evident de bani si, deci, de un job. Dar nu vreau sa fiu ospatar sau sa spal vase sau wc-uri, ci ceva in domeniul meu (ceva legat de computere) sau orice care necesita munca intelectuala, nu fizica. La ce ar trebui sa ma gandesc, ce ar trebui sa caut? Si ce trebuie sa mai invat in afara de utilizarea comuna a computerului si lectiile de programare de la liceu ca sa pot cauta un job in acest domeniu?

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salutari. Chiar daca nu vorbim inca de o supra-saturatie in IT cerintele sunt foarte mari, motiv pentru care cel putin pana in anul 2 de facultate nu prea vei putea obtine un internship. Sfatul meu e sa te axezi pana atunci pe genul de joburi semi-decente si maleabile din punctul de vedere al timpului: call center, vanzari, sali de jocuri, telefonie etc. Dupa un an poti sigur sa faci pasul urmator dar nu trebuie sa neglijezi nici scoala happy.

| KodrutZ a răspuns:

Engleza dumnezeieste, gasesti destule de facut. Si fara intrebari stupide pe site-uri de rahat gen TPU si sperante la bani multi din prima. MUNCA, MUNCA, MUNCA. Uite, ca idee - http://www.pengjoon.com/about

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu lectiile de programare din liceu nu te angajezi nicaieri, oricum nu in domeniul programarii... cel mai posibil ce vrei tu, vreun post la un call center

| neutrino a răspuns:

Multi tineri merg la facultate pe cont propriu: majoritatea invata astfel incat sa intre pe locurile bugetare, fara taxa. Odata intrati, acesti tineri isi cauta joburi diverse, astfel incat sa le fie mai usor financiar.

| 141414 explică (pentru neutrino):

Exact despre asta vorbeam...

| Lawliet14 a răspuns:

Call center

| matrix100 a răspuns:

Sfatul meu angajeazate undeva chiar daca este munca de jos, strange ceva bani si poti sa faci un curs de web design de exemplu daca te pasioneaza domeniul. La un curs vei invata mult mai multe lucruri si mai repede decat o faci tu singur acasa. Dupa ce faci cursul asta, poti sa te angajezi undeva in domeniul calculatoarelor pe un salariu mai mic tinand cont de faptul ca nu ai experienta si ulterior dupa ce capeti putina experienta ti se deschid foarte multe usi. Succes