| anonim_4396 a întrebat:

Mi-ar placea sa fac o scoala sa invat mai multe chestii despre calculatoare, programare, etc. Eu sunt clasa a XII -a Economic si m-am gandit ca poate ar trebui sa invat mai multe despre calculatoare, ca tot stau aproape toata ziua in fata pc-ului, ma pasioneaza emorm acest domeniu si as dori sa-mi spuneti ce facultate / scoala ar trebui sa fac in acest domeniu, mi-as dori sa transform acest hobby intr-un domeniu de activitate. Deci ce scoala as putea sa fac ca sa ies cu o slujba cat de cat bine platita in domeniul pc-urilor? As aprecia ajutorul vostru, si multumesc ca ati citit tot happy Funda!

7 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Ai putea sa inveti ceva util in loc sa stai o z intreaga sa dai raspunsuri ca sa iesi campionul zilei pe TPU.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti oricand sa urmezi o facultate de profil IT, insa trebuie sa ai ceva cunostinte de matematica. Programarea se ia de la 0 in genral in facultate dar daca nu stii bazele iti fa fi destul de greu sa tii pasul. Acuma tu decizi daca esti destul de pregatit sa faci fata unei astfel de facultati

| Radu284 a răspuns:

Cu scoala nu faci nimic (decat cel mult sa obti o diploma). Ce ai vrea sa inveti exact? Programare? Hardware? Retele?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O facultate de informatica. Vecinul meu castiga 2300 de eur in Spania ca programator, mai exact instaleaza wondows-uri in calculatoarele proaspat fabricate.Tot in acelasi [rogram instaleaza si alte multe programe. Bineinteles ca pooti,asa cum au zis si ceilalti sa"furi" meseria stans in fata calculatorului dar asta nu iti da dreptul sa practici, deci diploma tot iti trebuie. Eu de pilda ma pricep binisor in domeniul calculatoarelor invatand stand in fata calculatoarelor, de pe siteuri, de la cunostinte, etc.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma faci sa rad... un programator nu instaleaza windows uri si alte programe...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Stiu asta, nu mai rade sa nu ramai asa. Dar asa post a gasit in Spania fiind Roman. Du-te tu daca stii ce fac programatorii in Spania si vezi daca gasesti in domeniu, roman fiind. Raspunde intrebarii si nu mai face din site un targ.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Spania ca programator, mai exact instaleaza wondows-uri in calculatoarele proaspat fabricate."

Asta fac programatorii?

"Bineinteles ca pooti, asa cum au zis si ceilalti sa"furi" meseria stans in fata calculatorului dar asta nu iti da dreptul sa practici, deci diploma tot iti trebuie."

Lol, what? Iti trebuie diploma ca sa ai "dreptul" sa practici meseria? @.@ De cand?