| anonim_4396 a întrebat:

Am o centrala pe lemne ajunge apa la temperatura dorita declanșează termostatul si îmi pornește pompa. Este normal ca pompa să meargă nonstop sau trebuie sa se mai oprească din când în când?
Din ce gândesc eu ar fi normal să meargă cam tot timpul pentru că vede termostatul apa la temperatura setata.As vrea și părerea dumneavoastră îmi e sa nu cumva sa stric pompa.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Este normal sa porneasca, nu e voie sa se opreasca cat timp apa este calda.
Daca s-ar opri si inca mai este foc, ar fierbe apa in cazan.
Nu e cazul sa suni niciunde.

| ToXyc97 a răspuns (pentru regis):

Mulțumesc mult!

3 răspunsuri:
| outsidethebox a răspuns:

Este normal, deoarece recircula apa. Totusi, puteti da un telefon la service si sa vedeti daca puteti obtine un raspuns.
Succes!

| Amimanera a răspuns:

Se opreste singura cand nu mai este foc in centrala.