| Geo_George_1988_UHgW a întrebat:

Anomalie curent electric.

În sufragerie când verific cu creion de tensiune îmi indica normal pozitiv și negativ dar când bag un consumator și verific iar, pe nul și faza am curent în ambele luminița creionului pâlpâie. Când bag un consumator mic gen bec led se aprinde normal, când bag alt bec led puțin mai mare face blițuri. Am verificat toate prizele am zis ca poate se ating firele, am separat toate firele și am încercat iar nimic la fel. Doar la întrerupător nu am pozitiv doar când bag un consumator și verific cu creion se aprinde.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ai cumva in circuit intrerupator cu bec martor? Asemenea intrerupatoare dau anomalii din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheamă un instalator autorizat. În mare parte, de vină este întrerupătorul! Nu se 'pupă' becurile 'led' cu întrerupătoarele ce au luminițe sau buton rotativ pentru reducerea intensității luminii. Un circuit închis arată întotdeauna pozitiv. La priză nu arată întotdeauna deoarece prizele au împământare.

| simpluone a răspuns:

Este normal in momentul cand bagi un cosumator martorul de tensiune sa se aprinda la ambele fire deoarece faza trece prin consumator spre nul. Ce ti se intampla tie acolo este faptul ca undeva cel mai probabil in intrerupator ai o rezistenta de contact, astfel incat daca lasa sa treaca un mic curent dar daca ai nevoie de un consum mai mare se intrerupe... flashurile apar din cauza unui condensator de filtraj prezent in circuitul intern al becurilor cu led. Ala se incarca usor datorita limitarii de curent si apoi se descarca aparand efectul de flash.
De obicei acest efect il au intrerupatoarele cu luminita, atunci cand trebuie sa aprinda un bec economic iar intrerupatorul este pe off.
Este posibil de asemenea sa ai lampa cu mai multe circuite si sa fi conectat gresit intrerupatorul sau lampa

| Geo_George_1988_UHgW explică:

Deci am scos decuplat tot inclusiv întrerupător lăsat doar firele. Eu zic ca nu mai am 220 pe fir am mai puțin.