| Cristi3777 a întrebat:

Va salut, nu stiu daca gasesc raspunsul aici dar macar am zis sa incerc. Vreau sa-mi instalez un sistem fotovoltaic de 10kwh si am inteles ca trebuie sa fac un bransament trifazic pentru el. Intrebarea mea este : stie cineva costurile aproximative sa schimb bransamentul de la monofazic la trifazic, stalpul de electricitate este fix in fata portii!

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De ce vrei musai să fie on-grid? Și, de asemenea, de ce musai trifazic?
Dacă îți cumperi un set de baterii cu litiu nu mai ai nicio treabă cu branșamentele.

| Cristi3777 explică (pentru mihai69):

Pentru ca eu am un consum anula in jur de 4-5000 kwh si un set de 10 kw produce undeva la 12.000 adica restul de 7000 i as vinde in retea, si vreau sa trec pe trifazic deoarece asa sunt panourile

| mihai69 a răspuns (pentru Cristi3777):

Ce spui tu aici e utopie.
Ție cu siguranță îți e suficient un sistem off-grid de cel mult 6 kW, monofazat.
Și nu te mai costă decât materialele și manopera. Teoretic, ai putea chiar să te deconectezi de la rețea, cu condiția să ai un mic generator de back-up. Sau o eoliană.

Răspuns utilizator avertizat
| IceRope a răspuns:

Un sfat prietenesc: nu te băga "on grid", fiindcă o să câștigi exact nimic. Ba, mai mult, o să dansezi după cum îți cântă statul, nu cum îți place ție.
Instalează un kit care să asigure necesarul casei la multi duk lejer pe timp de iarnă, iar vara stochezi surplusul de energie în apă caldă, aer comprimat, energie electrică, etc. Altfel, investești bani mulți, statul te obligă să faci cum zice el și... cam atât.
Dacă mai vorbim și despre birocrație, vai de lumea asta.

| Cdjsgskahabzhhhiioi8864 a răspuns:

Schimba alta categorie la întrebare, doar cu asta te pot ajuta