| Off_Cosmin_1978 a întrebat:

Am o mare problema.Vinul facut in fiecare an imi iese foarte apos. Mentionez ca il depozitez in damigene din sticla, la beci.Va multumesc

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Masoara-ti vinul in fiecare an, dupa ce s-a facut si noteaza cate grade are.
Daca il simti apos si numarul de grade scade fata de cat a avut, atunci cineva ti-a furat din vin si l-a "completat" cu... apa.

Daca le masori doar acum, atunci vinul din damigeanele din acelasi lot trebuie sa aiba exact acelasi grad.
Daca sunt diferite, atunci cei cu grad mai mic au fost "sfintite" cu apa.

| Off_Cosmin_1978 explică (pentru Bula):

In fiecare an iese asa, si beciul e sub casa, intrarea prin bucatarie, nu vare cine umbla

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum sunt strugurii, așa iese și vinul.

| Off_Cosmin_1978 explică (pentru sadrian46):

Strugurii sunt nohan negru, si nohan alb

| sadrian46 a răspuns (pentru Off_Cosmin_1978):

Nu mă refeream la soi ci la calitatea lor din acel an. Căt a plouat, cât a fost soare, cât zahăr conțin, când i-ai cules, mai devreme sau mai târziu, după ce s-au uscat puțin pe vrej. Ce proces de vinificație ai folosit. Toate acestea determină tăria finală a vinului.
Unii dacă strugurii nu conțin zahăr suficient adaugă zahăr înainte de fermentare.

| Off_Cosmin_1978 explică (pentru sadrian46):

Ii culeg ca si pe cei de la tara cand sunt copti, acolo vinul iese super, si pun in butoi un flacon cu sulf care doar sa scoata sulful(gazele), deci nu turnat, dar aici in oras de la copertina mereu iese apos

| Bula a răspuns (pentru Off_Cosmin_1978):

In mod normal, concentratia si nivelul alcoolului din vin se mareste constant.
Mai apos poate deveni doar daca intra apa in compozitie.

Cum am scris, masoara atat gradul de zahar a mustului, cat si nivelul de alcool a vinului (dupa ce a fost tras).

| relian a răspuns:

Vin apos adica? Doar nu vrei sa fie uscat laughing sau la ce anume te referi?
Din strugurii ce spui nu vad ce vin vrei sa iasa laughing vorba aia din ce ai aia iese,doara nu ai avion si vrei sa mearga pe sub apa laughing
Strugurii aia is vai mama lor,adica is slabi calitativ,deci iese un vin slabut din toate pctele de vedere.
Fpatul ca il tii in sticla si in beci este f bine,aia nu afecteaza cu nimic vinul,ba il mentine asa cum este mai lung timp.

Mai ar fi inca o problema,poate ca nu stii sa faci vin,scuze ca zic laughing dar daca in fiecare an iese asa.
Mai ar fi si altceva,poate ca esti invatat cu tuica care e mai tare si cand bei din vinu ala sa ti se para apa laughing
In rest daca nu se strica,atunci ala e vinu ce iti iese,altul nai de unde,poate daca cumperi ceva struguri de vin,aunci o sa iasa si vin bun.
Strugurii cei aia tu is niste tentative nereusite de hibrizi facuti pe vremuri demult apuse cand se incerca sa se salveze vita de vie,au ramas asa,ii folosesc oamenii in curtea lor,dar nicaeri nu se cultiva asa ceva si nici legea nu-ti da voie sa cultivi pe suprafete mari vita asta.
Cand faci vin anul asta,ia-ti un densimetru,se gaseste mai peste tot si masori mustu sa vezi cat zahar are, apoi stiind cat zagat contine acel must vei sti si cate grade va avea viitorul vin.
Densimentru ala ar trebuie sa vina cu ceva instructiuni, iar daca nu are cauti pe net, gasesti informatii destule, ma refer cum si in ce fel sa faci masuratorile ce must, la ce temp chestii de genu asta.

Altceva nu ai ce face.Un vin ca sa fie vin trebuie sa aiba peste 11 grade, deci daca mustu tau zice ca o sa iasa un vin slab mai jos de 11 bagi zahar, bagi zahar fctie de cate grade vrei tu sa iasa acel vin.
Ai mai putea sa faci si altceva, sa bagi in vinu cel ai alcool, dar ceva alcool fara miros, doar sa-l faci vinu mai tare si la fel bagi de cate grade vrei sa iasa.

Oricum sunt si vinuri alcoolizate la vanzare la magazine, alea de peste 14 grade, orice vin are peste 14 grade ala nu mai este doara din struguri, asta asa ca idee, orice struguri ar fi si oricat zahar ar avea nu poate sa depaseasca 14 grade, atat poate vita de vie sa acumuleze zahar maxim, nu exista vin vin sa aiba peste 14 grade, deci tot cei peste is vinuri imbunatatite prin diverse metode una si cea mai folosita fiind asta cu alcoolul adaugat.

Intra pe net si gasesti destule if despre vinuri is f multi oameni care au acest hobby sa faca vin sa discute despre vinuri etc.