| Cleo96 a întrebat:

Buna seara.
Am plantat 2 butasi lemnificat de paulownia tomentosa, aveau muguri mici cand i-am plantat care ulterior s-au uscat si eu i-am rupt... întrebarea mea este daca voi avea pana la urma 2 arbori Paulownia in ciuda acestei situații. Multumesc

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa rupi acei muguri, fiindca iarna toate mugurile par uscate ochiului necunoscatorului.

Daca trunchiul nu s-a uscat, atunci probabil isi va reveni, va scoate muguri noi, dar spre vara.
Lasa-l neatins in cursul anului, iar altadata curata doar dupa ce mugurile incep sa se desfaca, au aparut frunzele /florile copacului.

Nota mea personala:
Nici la pomii mei, dar nici la vita de vie nu mai curat de o vreme crengile uscate, fiindca vor cadea singuri.
La intervale de 2-3 ani ajustez forma lor, ocazie cu care curat si uscaciunile ramase.

| Cleo96 explică (pentru Bula):

Multumesc,trunchiul nu s-a uscat.

| Cleo96 explică (pentru Bula):

Am uitat sa spun ca eu cand i-am cumpărat din Dedeman mugurii erau verzi...

| Bula a răspuns (pentru Cleo96):

De unde stii ca trunchiul nu s-a uscat?

Răspuns utilizator avertizat